Çilekli dondurma-yumurtasız

Çilekli dondurma-yumurtasız

Çileğin o enfes aroması
yumurtasız
Yoğunlaştırılmış süt ile


Çilekli dondurma-yumurtasız tarifimde yoğunlaştırılmış süt ile harika bir dondurma yapıyoruz.,

Condensed milk ile yapılan çilekli dondurma, pratik ve lezzetli bir tatlı seçeneğidir. Bu tarif, yumurtasız ve dondurma makinası kullanmadan kolayca hazırlanabilir. Taze çileklerin doğal lezzetiyle birleşen condansed milk, nefis bir dondurma deneyimi sunar.

Çilekli dondurma-yumurtasız

Bu tarif için öncelikle taze ve olgun çilekler kullanmanız önemlidir. Çilekleri yıkayıp saplarını çıkardıktan sonra blender veya mutfak robotunda püre haline getirin. Ardından, bir kaseye condansed milk ekleyin ve iyice çırpın. Condansed milkin kremsi ve tatlı kıvamı, dondurmanın temel bileşenini oluşturacaktır.

Condansed milkin içine çilek püresini ekleyin ve iyice karıştırın. Bu aşamada isteğe bağlı olarak vanilya özütü veya limon suyu gibi aroma vericiler de ekleyebilirsiniz. Karışımı dondurulabilir bir kabın içine dökün ve düzgün bir şekilde yayın.

Karışım donmaya başlamadan önce, yaklaşık 1-2 saat boyunca dondurucuda bekletin. Her 30 dakikada bir çıkarıp karıştırarak dondurmanın kristalleşmesini önleyebilirsiniz. Bu işlemi 3-4 kez tekrarlayarak dondurmanın kıvamının iyileşmesini sağlayabilirsiniz.

Dondurucuda yeterince donduktan sonra, çilekli dondurmanız hazır olacaktır. Servis yapmadan önce birkaç dakika oda sıcaklığında bekletin, böylece dondurma kolayca kaşıkla alınabilir bir kıvama gelecektir.

Condensed milk ile yapılan çilekli dondurma, pratiklik ve lezzeti bir araya getiren harika bir tariftir. Yumurtasız ve dondurma makinası kullanmadan kolayca hazırlanabilir. Taze çileklerin doğal aroması, condansed milkin tatlılığı ile birleşerek serinletici bir tatlı sunar. Kendi evinizde bu tarifi deneyerek, enfes çilekli dondurmaya kolayca ulaşabilirsiniz.


Çilekli dondurma-yumurtasız

Çilekli dondurma-yumurtasız


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

5 dk

Kalori

250 kcal


Çilekli dondurma-yumurtasız MalzemelerTalimatlar


Çilek püresi

Öncesinde çilek püresini hazırlayalım ve çilekleri mikser ile paraçalayın ve sonrasında şeker ekleyerek ısıtın, iyi kaynasın, suyunu atın ki dondurma da buzlanma olmasın. Karışım kalınlaşsın.

Krema

Kremayı çırpıp kıvamlı hale getirelim ve üzerine soğuttuğumuz çilek püresini ekleyip bir 5 dk çırpalım.

Kaplara koyun

Çırptığımız kremayı dondurma kaplarına (ben karton çorba kapları kullanıyorum) koyalım. 3 çorba kabı dondurma çıktı.


Çilekli dondurma-yumurtasız