Çerkez tavuğu

Çerkezlerden günümüze kadar gelen meze

Annemin yılbaşı yemeklerinden biri daha..çerkez tavuğu. Yılbaşı sofrasının hazırlamaları bir gün önceden başlardı. Yılbaşı günü sosyete mantısı sarılır… Babamla beraber mayonez yapımı…tatlılar mezeler..Yapması biraz özenli ama sonunda o güzel lezzet ile yorgunluğunuzu unutursunuz.

Çerkez tavuğu Kafkaslar’da yaşayan çerkezlerden bu zamana kadar gelmiş çok lezzetli bir mezedir. Çerkezlerin Çerkez tavuğu gibi bir çok lezzetli mezeleri hamurişleri vardır.
Değişik tadlardan zevk alan ve değişik damak tadı olan güzel ülkemin çeşitli yerlerinde farklı malzemelerle yapılabilir.

Aslında temel malzemeler…tavuk , tuz , karabiber , sarımsak , ceviz içi,ekmek içidir.

Baharat sevenler baharatını çeşitlendirebilirler. Ben biraz değişik baharatlar katarak hazırladım. Siz ana malzemelere istediğinizi koyarak değiştirebilirsiniz.

Herşeyin fazlası zarar..

Çerkez tavuğu

Çerkez tavuğu


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

45 dk

Pişirme

yok

Kalori

250 kcal

Çerkez tavuğu için malzemeler evinizdeki yoğunluğa göre çoğalır. Aslında annem çerkez tavuğunu bir bütün tavuktan yapardı. Özel marka tavuk kullanırdı..o tavukla oluyor derdi. Yılbaşı gecelerini annemin lezzetlerini yediğim için çok severdim ve hiç unutmadım. Annem..


Malzemeler


Talimatlar

Öncelikle tavuğu haşlayalım.
Tavuğu bir tencereye alarak kaynatın ve iyice pişmesini sağlayın. Tavuğun suyunu atmayın çünkü ileriki aşamalarda kullanacağız.

Cevizleri hazırlayın.
Cevizleri kabuklarından ayırdıktan sonra rondomuza koyarak un kıvamına getirin.

Un kıvamına gelen cevizleri bir tülbent ile yağını çıkartın.

Çerkez tavuğu
  • Ekmekleri hazırlayalım.
    Ekmekleri bir kaseye doğrayalım ve üzerine tavuk suyu ekleyerek ıslatalım.
Çerkez tavuğu

Malzemelerimizi t-rondodan geçirelim.
Islatılmış ekmekler , kırmızı biber , tuz , kimyon ve yağı sıkılmış cevizi rondoda üzerine iki çorba kaşığı tavuk suyu ekleyerek krema kıvamına getirelim.

Tavukları parçalayalım.
Tavukları bir kaseye didikleyelim.

Çerkez tavuğun sonu
Krema haline gelen karışımımızı didiklediğimiz tavuklarla harmanlayalım. Eğer kıvamında olmadıysa tekrar tavuk suyu koyalım kaşık kaşık koyalım ki çok da sulu olmasın.

Üzerine.
Arzu ederseniz servis ederken üzerine tereyağ + kırmızı biber eritip dökün. Maydanozla da süsleyebilirsiniz.


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.