Çerkez tavuğu

cepte yazdır

Çerkezlerden günümüze kadar gelen meze

Annemin yılbaşı yemeklerinden biri daha..çerkez tavuğu. Yılbaşı sofrasının hazırlamaları bir gün önceden başlardı. Yılbaşı günü sosyete mantısı sarılır… Babamla beraber mayonez yapımı…tatlılar mezeler..Yapması biraz özenli ama sonunda o güzel lezzet ile yorgunluğunuzu unutursunuz.

Çerkez tavuğu Kafkaslar’da yaşayan çerkezlerden bu zamana kadar gelmiş çok lezzetli bir mezedir. Çerkezlerin Çerkez tavuğu gibi bir çok lezzetli mezeleri hamurişleri vardır.
Değişik tadlardan zevk alan ve değişik damak tadı olan güzel ülkemin çeşitli yerlerinde farklı malzemelerle yapılabilir.

Aslında temel malzemeler…tavuk , tuz , karabiber , sarımsak , ceviz içi,ekmek içidir.

Baharat sevenler baharatını çeşitlendirebilirler. Ben biraz değişik baharatlar katarak hazırladım. Siz ana malzemelere istediğinizi koyarak değiştirebilirsiniz.

Herşeyin fazlası zarar..

Çerkez tavuğu

Çerkez tavuğu


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

45 dk

Pişirme

20 dk

Kalori

250 kcal

Çerkez tavuğu için malzemeler evinizdeki yoğunluğa göre çoğalır. Aslında annem çerkez tavuğunu bir bütün tavuktan yapardı. Özel marka tavuk kullanırdı..o tavukla oluyor derdi. Yılbaşı gecelerini annemin lezzetlerini yediğim için çok severdim ve hiç unutmadım. Annem..


Malzemeler

1 büyük tavuk göğsü, 2 diş sarımsak, 2 dilim ekmek içi, 6-7 çeviz içi, Tuz,karabiber, yarım tatlı kaşığı Toz Kırmızı biber, yarım tatlı kaşığı kimyon,

Talimatlar

Öncelikle tavuğu haşlayalım.
Tavuğu bir tencereye alarak kaynatın ve iyice pişmesini sağlayın. Tavuğun suyunu atmayın çünkü ileriki aşamalarda kullanacağız. Kaynayan tavuğu didikleyin.

Çerkez tavuğu

Cevizleri hazırlayın.
Cevizleri kabuklarından ayırdıktan sonra rondomuzu kullanarak un kıvamına getirin.

Çerkez tavuğu
Çerkez tavuğu

Ekmeği ıslat
2 dilim ekmeği ayırdığımız tavuk suyuyla 1-2 kaşık ıslatın. Suyunu sıkarak robota koyun.

Çerkez tavuğu
  • Bakliyatları ekleyin.
    Ekmeklerin üzerine kimyon,tuz,kırmızıbiberi ve sarımssağı ekleyin. İyice karıştırın.

Tavuğu karıştır.
Krema haline gelen karışımımızı didiklediğimiz tavuklarla harmanlayalım. Eğer kıvamında olmadıysa tekrar tavuk suyu koyalım kaşık kaşık koyalım ki çok da sulu olmasın.

Üzerine.
Arzu ederseniz servis ederken üzerine tereyağ + kırmızı biber eritip dökün. Maydanozla da süsleyebilirsiniz.
Bir Cevap Yazın