Çerkez tavuğu

Çerkez tavuğu

Çerkezlerden günümüze kadar gelen meze

Annemin yılbaşı yemeklerinden biri daha..çerkez tavuğu. Yılbaşı sofrasının hazırlamaları bir gün önceden başlardı. Yılbaşı günü sosyete mantısı sarılır… Babamla beraber mayonez yapımı…tatlılar mezeler..Yapması biraz özenli ama sonunda o güzel lezzet ile yorgunluğunuzu unutursunuz.

Çerkez tavuğu Kafkaslar’da yaşayan çerkezlerden bu zamana kadar gelmiş çok lezzetli bir mezedir. Çerkezlerin Çerkez tavuğu gibi bir çok lezzetli mezeleri hamurişleri vardır.
Değişik tadlardan zevk alan ve değişik damak tadı olan güzel ülkemin çeşitli yerlerinde farklı malzemelerle yapılabilir.

Aslında temel malzemeler…tavuk , tuz , karabiber , sarımsak , ceviz içi,ekmek içidir.

Baharat sevenler baharatını çeşitlendirebilirler. Ben biraz değişik baharatlar katarak hazırladım. Siz ana malzemelere istediğinizi koyarak değiştirebilirsiniz.

Herşeyin fazlası zarar..

Çerkez tavuğu

Çerkez tavuğu


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

45 dk

Pişirme

20 dk

Kalori

250 kcal

Çerkez tavuğu için malzemeler evinizdeki yoğunluğa göre çoğalır ya da çeşitlenebilir. Aslında annem çerkez tavuğunu bir bütün tavuktan yapardı. Özel marka tavuk kullanırdı..o tavukla oluyor derdi. Yılbaşı gecelerini annemin lezzetlerini yediğim için çok severdim ve hiç unutmadım. Annem..


Malzemeler

Çerkez tavuğu Talimatlar

Öncelikle tavuğu haşlayalım.
Tavuğu bir tencereye alarak kaynatın ve iyice pişmesini sağlayın. Tavuğun suyunu atmayın çünkü ileriki aşamalarda kullanacağız. Kaynayan tavuğu ince ince didikleyin.

Çerkez tavuğu

Cevizleri hazırlayın.
Cevizleri kabuklarından ayırdıktan sonra öğütücü kullanarak un kıvamına getirin.

Ekmeği ıslat
2 dilim ekmeği ayırdığımız tavuk suyuyla 1-2 kaşık ıslatın. Suyunu sıkarak robota koyun.

  • Bakliyatları ekleyin.
    Ekmeklerin üzerine kimyon,tuz,kırmızıbiberi ve sarımsağı ekleyerek sonrasında iyice harman edin..
Çerkez tavuğu

Tavuğu karıştır.
Robotta krema haline gelen karışımımızı kaşıkla ,didiklediğimiz tavuklarla harmanlayalım. Eğer kıvamı katı olduysa tekrar tavuk suyu koyalım. Tavuk suyunu azar azar koyalım ki çok da sulu olmasın. Kıvamını siz belirleyin. Ne katı…ne sulu olacak.

Üzerine.
Arzu ederseniz servis ederken üzerine tereyağ + kırmızı biber eritip dökün. Maydanozla da süsleyebilirsiniz.

Çerkez tavuğu

Bir Cevap Yazın