Çikolatalı karışık kek

Çikolatalı karışık kek


Çikolatalı karışık kek..üç renkli kek..üzümlü kek…gibi gibi keklerin sonu yok her türlü keki yapabilirsiniz. Faydalarını zararlarını hiç karıştırmayalım. Biraz da kilo yapacak şeyler hakkında konuşalım. Ama hakikatten kilo alamama problemi olanlarımız da var. Bazılarımız yiyiyor yiyiyor aynı kiloda vallahi hiç anlamamışımdır.

Çikolatalı karışık kek tarifi annemin defterinden alınmadır. Annem günlerinde çok güzel tatlılar yapardı. Mesela taç pasta ( bisküvili bezeli pasta ) kalsın diye beklerdik ama nafile hiç akşama kalmazdı. Bu kek de çok lezzetli yapımı bildiğimiz keklerden farklı değil sadece kek hamurunu ikiye ayırıp kakao katılıyor. Fakat kek yapmanın püf noktaları var bunları bir gözden geçirebilirsiniz.

Kakao : faydalı mı? Hem de çok..vitamin ,mineral bakımından oldukça zengindir. Fakat bir fermantasyon işleminden geçen tohumlar kavrulurken bazı faydaları azalıyor.

Kan basıncını olumlu yönde etki etmektedir dolayısıyla damarlarınızdan geçen kan yardımcı olmakla ,basıncı düşürmesiyel dolaşım sistemimize yarar sağlamaktadır.

Kan dolaşımı güzelse kalbimizde iyi demektir. Magnezyum vücutta bulunan birçok enzime katılıyor ve özellikle vücutta doğal olarak üretilen fakat yaşlandıkça ve bir diğer sebeplerden dolayı miktarı azalan glutatyonun azalmamasına yardımcı oluyor tekrar üretimine yardımcı oluyor. Bu yüzden çok sık magnezyum almamız gerekmektedir.

Magnezyumun kakao ile alakası ne? Kakaonun 100 gr.ında ~429mg magnezyum bulunmaktadır. Ayrıca 1300mg potasyum gibi …bir çok mineral ve vitamin bulunuyor. Dolaşımımız iyi dedik…o zaman beynimiz için de çok iyidir.

Kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını engellemesi de bizim kakao tüketmemiz için en önemli sebeplerden.

Herşeyin fazlası zarar


Çikolatalı karışık kek

Çikolatalı karışık kek


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

40 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

250 kcal


MalzemelerTalimatlar

iki renkli kek için
yumurta+ şeker karıştır.
krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Krema kıvamı olması kekinizin daha güzel kabarmasını sağlar.


Zeytinyağ.
Şeker+yumurta karışımına 1 bardak zeytinyağ ekleyin.

Vanilya.
Ben aroması çok fazla olduğundan ben vanilya özü kullanıyorum yoksa kuru vanilya kullanın.

Unu eleyin
Un , kab.tozu bir kap içersinde karıştırılır ve şeker+ yumurta karışımına elenir. Üstüne limon rendesi konur. Alttan yukarı şeklinde karıştırılır.


kakaoyu ekle.
Küçük bir kaba 2 kaşık kakao koyun ve üzerine karışımdan azar azar ekleyip karıştırın.


Karıştır.
Yaptığınız kakaolu karışımı diğer karışıma ekleyin ama tam karıştırmayın.

Çikolatalı karışık kek

Kek kalıbına koy.
Karışımı kek kalıbına dökün. 180 derece ‘de 35–40 dakika (fırına göre değişir) kontrollü pişirilir.

Çikolatalı karışık kek

Elinize sağlık – Afiyet olsunBir Cevap Yazın