Tatlılar

Tatlılar

Tatlılar

Tatlılar…başımızın tatlı belaları…onlarsız da olmuyor. Şeker ile problemi olmayanlar için enfes yemekler.

Şekerden ürküyoruz aman kilo alırım diye , ama beynimizin şekere de ihtiyacı var. Ama bu şekeri sadece tatlılardan almıyoruz üzümde de şeker var..pirinçde de..o yüzden bu tadına doyamadığımız tatlıları çok dikkatli tüketmemiz gerekiyor.

Bazen televizyonun önünde uyuya kalırız. Aslında yorgun da değilizdir işte fazla şeker tüketimi böyle sanal yorgunluk yapar ama böyle olursa mutlaka doktor kontrolü yaptırmalıyız. Bu yorgunluk aslında karaciğerimizin yorgunluğudur.

Gizli şekeriniz olabilir…en tehlikelisi..şeker kontrolü herkesin yapması gerekir.

1 küp kesme şeker de 16 kcal var ama bunun hepsi karbonhidrat ..0 protein…Üzüldüğümüz de mutlaka şeker ihtiyacı duyarız. İşte o an kontrollü olarak şeker tüketmek lazım. Fazlası alzheimer hastalığına ya da diğer hastalıklara sebep olabilir.

Hep zararlarından bahsettik..peki yararı varmı?

Önceden de dediğim gibi beynimizin güzel işleyebilmesi için belli ölçüde şekere ihtiyacı var. Fakat fazlası beyine zarar veriyor.

Tansiyon

Düşük tansiyonu olanlar yanında hep bir küp şeker taşır. İşte o şeker bayılacak anımızda bizi ayağa kaldırır.

Yüksek tansiyon sahibi olanlar basit şekerden uzak durmalıymış meyvelerden alınan fruktoz alımı sizler için daha sağlıklıymış.

Çayınızı…kahvenizi..şekersiz içmekle başlayabilirsiniz. 21 gün diye bir kavram var. İnsan beyni 21 gün içersinde yemediğiniz şeyi unutuyormuş. Ben kahveme şekeri bu şekilde koymayı bıraktım.

21 gün beynin bazı alışkanlıkları bırakma süresidir. Vücut konuşurmuş…mesela..1 gün su içmeyi unuttunuz. Vücut dermiş ki ‘ bu insan iyi su içiyordu ya..herhalde bir daha içmeyecek ..’ diyip suyu vücutta depolarmış. İşte vücudumuzun su tutması da bu vücudumuza eksik su almamızdır.

Şeker ya da herhangi şeyi 21 gün içinde hiç düşünmezseniz beyin de artık herhalde diyor ki birşey yiyiyordu ..ne yiyiyordu? Unutuyor…

Kötü alışkanlıklarınızı beyninize unutturun…!

İy bir alışkanlığınız mı olsun istiyorsunuz..gene 21 gün bu süre zarfında örneğin sabahları yürüyün  .. işte 21 gün sonra beyniniz sizi dışarı yürümeye çıkartacaktır.

Ne yapabiliriz..meyveler aslında şeker takviyesi için yeterlidir. Meyve..esmer pirinç..gibi besinlerden şeker almamız bizim için daha faydalıdır.

Hurma ; 

isterseniz pasta ya da keklerinizi hurma ile tatlandırabilirsiniz. Hurma çok faydalı bir besin. Kanseri bile önlediği söyleniyor.

Ama…benim gibi illada tatlı diyenlerdenseniz..ölçünüzü bilerek yiyeceğinizi umduğum tatlı tariflerim şunlardır.

Kekler

Pastalar

Kremalar

Çikolatalı tatlılar

Tartlar

Sütlü tatlılar

Değişik türde tatlılar

Bir Cevap Yazın