Çikolatalı muhallebi

Çikolatalı muhallebi

Bitter çikolatalı muhallebi..

Çikolatalı muhallebi de kullandığımız bitter çikolatanın faydaları çok..Biliyorum evin kötü çocuğu ama..bize mutluluk hormonu salgılıyor bunu aslında hepimiz yakinen biliriz…moralimiz bozulunca bir çikolata gelir hep aklımıza..

Çikolatanın tarihi asteklere kadar gider..O zamanın şartlarıyla sadece bizim ‘sıcak çikolata’  gibi içerlermiş. Özellikle bitter çikolatanın bizim için faydalı olduğu konusunda araştırmalar yapılıyormuş..

Bir gün birşey duymuştum ve çok üzülmüştüm..kakaoyu ağaçtan toplayanlar hiç çikolatanın tadını bilmiyorlarmış…ilk kez 2014 lerde yemişler…bir haberde okumuştum.

Çocuklarımıza çok fazla yedirmemek lazım ..dişlerinin sağlığı için…

Kakao : faydalı mı? Hem de çok..vitamin ,mineral bakımından oldukça zengindir. Fakat bir fermantasyon işleminden geçen tohumlar kavrulurken bazı faydaları azalıyor.

Kan basıncını olumlu yönde etki etmektedir dolayısıyla damarlarınızdan geçen kan yardımcı olmakla ,basıncı düşürmesiyel dolaşım sistemimize yarar sağlamaktadır.

Kan dolaşımı güzelse kalbimizde iyi demektir. Magnezyum vücutta bulunan birçok enzime katılıyor ve özellikle vücutta doğal olarak üretilen fakat yaşlandıkça ve bir diğer sebeplerden dolayı miktarı azalan glutatyonun azalmamasına yardımcı oluyor tekrar üretimine yardımcı oluyor. Bu yüzden çok sık magnezyum almamız gerekmektedir.

Magnezyumun kakao ile alakası ne? Kakaonun 100 gr.ında ~429mg magnezyum bulunmaktadır. Ayrıca 1300mg potasyum gibi …bir çok mineral ve vitamin bulunuyor. Dolaşımımız iyi dedik…o zaman beynimiz için de çok iyidir.

Kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını engellemesi de bizim kakao tüketmemiz için en önemli sebeplerden.

Herşeyin fazlası zarar

Çikolatalı muhallebi

Çikolatalı muhallebi


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

170 kcal


Malzemeler
Talimatlar

Çikolatalı muhallebi için ,tencereye bütün malzemeler konur.Çırpma teliyle az az süt eklenerek karıştırılır.

Muhallebi kıvamına geldiğinde kaynarken  çikolata parçalanarak eklenir ve yapışmaması için hızlıca karıştırılır.

Kaynayınca tereyağ ve vanilya konur.Afiyetle yenir.

Çikolatalı muhallebi sadece çikolatadan da olabilir o zaman çikolatanın miktarını arttırın.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Bir Cevap Yazın