Ekler pasta

Ekler pasta

Ekler pasta, Fransız mutfağından köken alan bir tatlıdır. İnce bir hamur kabuğu içerisinde genellikle vanilyalı veya çikolatalı krema ile doldurulmuş bir tatlıdır. Ekler pastanın genellikle üzeri çikolata sosu veya fondan ile kaplanır ve dekoratif olarak kullanılan çikolata veya şeker hamuru parçalarıyla süslenir.

Ekler pastanın kalori içeriği, dolgusuna ve kaplamasına bağlı olarak değişebilir. Genellikle orta büyüklükte bir ekler pastanın yaklaşık ortalama ortalama 250-300 kalori içerdiği söylenebilir. Ancak, bu değer farklı tarifler ve farklı boyutlardaki pastalar için değişebilir.

Ekler pasta

Ekler pastanın, profiterol ile benzerlikleri olduğu gibi farklılıkları da vardır. Profiterol de aynı hamur ve dolgu malzemeleriyle yapılan bir tatlıdır. Fakat ekler pastanın profiterolden farklı olarak daha uzun bir şekli vardır. Ekler pastada, genellikle iç kısmında vanilyalı veya çikolatalı krema bulunurken, profiterolde sadece çikolatalı krema kullanılabilir. Ayrıca, ekler pastalar genellikle daha büyük boyutlarda yapılırken, profiteroller daha küçük ve tek ısırıkla tüketilebilecek boyutlarda yapılır.

Ekler pastanın güzel bir sunumu ve lezzeti vardır. Kremsi dolgusu ve çikolatalı kaplamasıyla tatlı sevenler için oldukça cezbedici bir seçenektir. Ancak, tüketirken porsiyon kontrolüne dikkat etmek ve beslenme düzeninize uygun olarak tüketmek önemlidir.


Ekler pasta

Ekler pasta


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

1 saat

Kalori

300 kcal


Ekler pasta malzemeler


İç kreması için
Hamuru içinÇikolatalı kreması içinÜzerine sürmek için

Ekler pasta Talimatlar


Öncelikle iç kreması

Vanilya çubuğunun içini bıçakla ayıtın ve kabukla birlikte bir tencereye koyun,üzerine süt ekleyerek ısıtın. Başka bir kapta yumurta ve şekeri çırpın üzerine ısınan sütü ekleyip ocakta krema kıvamına getirin. Tereyağı da erittikten sonra kremayı süzün.

Hamuru

Margarin ve suyu ısıtın ,üzerine yavaş yavaş unu karıştırarak ekleyin. Sonra karışımı ılıtın. Sonrasında üzerine yumurtaları teker teker ekleyin.

hamuru pişirin

Sıkma torbasını kavanozun içine koyup hamurla doldurun. Ucunu kalınca kesip tepsiye uzunlamasına sıkın. Üzerlerine sulu yumurtayı fırçayla düzelterek sürün. Önce 210 derecede 15 dk sonrasında 160 derecede 25 dk pişirin.

İçini doldurun

Pişen hamurları ortadan kesip içlerini krema ile doldurun.

Çikolatalı kremayı yapın

Öncesinde kremayı bir küçük tencerede ısıtın diğer yandan doğradığınız çikolataların üzerine dökün ve iyice karştırın.

Kremayı sürün

İçi dolu eklerlerin kapaklarına çikolatayı sürün. Ve afiyet olsun ,ellerinize sağlık ekler pastamız hazır.