Üzümlü kurabiye

Üzümlü kurabiye

Nur’un kurabiyesi


Annemin yemek defterinden..Üzümlü kurabiye……Annemin pembe tarif defteriyle çıktığım bu yolda ..bulduğum bir kurabiye tarifi daha…Annem vefat ettiğinde bulduğum bu defterde Nu’un kurabiyesi yazıyordu …Nur kim bilmiyorum. Şu anda kendisini anıyorum. Annemin defterinde olduğuna göre arkadaşlarından biriydi…

Kurabiyeyi yaptım değişik bir kurabiye. Her tarifi denemeye söz verdiğim için..böyle ilginç tadlar çıkıyor karşıma..Mesela bir kurabiye daha var..fındıklı kurabiye diye ismini değiştirdim. İşte bu kurabiye de değişik ev kurabiyelerinden..

Annem ev kurabiyesi yapmaya bayılırdı. Hangi anne sevmezki…çünkü hamuru kolay ve uzun süre dayanabiliyorlar. Bu kurabiyenin de yapımı kolay. Mutlaka deneyin..

Kurabiye yapmanın püf noktalarında anlattığım gibi bazı malzemelerin oda sıcaklığında olması gerekiyor. Sayfaya bir göz atın.

Herşeyin fazlası zarar

Üzümlü kurabiye

Üzümlü kurabiye


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

5 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler
Üzümlü kurabiye / Talimatlar

Hamuru yap.
Bütün malzemeleri derince bir kaba koyun ve 250 g tereyağ ile karıştırıp bir birlerine hal edin. öncesinde 1 bardak un ile başlayın..

unu ekle.
unu yavaş yavaş kulak memesi kıvamında hamur yapana kadar ekleyin. Her ekleme sonunda hamurun kıvamına bakın fazla gelirse un eklemeyi bırakın. Hafif ele yapışan bir hamur olursa daha yumuşak olur.

Fırını açın 175 dereceye ayarlayın…

şekillendir.
Hamuru tezgahın üzerinde fazla ince olmadan açalım. Bir bardak yardımıyla kalıp alın.

tepsiye dizin.
kalıpladığınız hamurları tepsiye dizin.

Üzümlü kurabiye

Üzerine.
Aslında üzerine bir şey sürülmüyor ama ben rengini görmek için denemek amacıyla yumurta beyazı ve sarısını yarı yarıya sürdüm. Annem yazmış deftere ama yumurtadan bahsetmiyor. Zaten yazdığı çoğu tarifi anlamak mümkün olmuyor deyerek görüyorum.

Fırın.
175 derece önceden ısıtılmış fırında 30 -35 dk pişirin.

Üzümlü kurabiye

Kurabiye tam tatlı isteğinizi gidermek için….poğaça kıvamında ama ..tatlı bir poğaça …mis tarçın kokulu bir kurabiye…

Kurabiyelere üzüm çok yakışıyor. Tarçınlı zencefilli denemenizi tavsiye ederim.

Üzümlü kurabiye

Bir Cevap Yazın