Zeytinyağlı biber dolması tarifi

cepte yazdır

En sevdiğimiz meze..

Zeytinyağlı biber dolması tarifi en sevdiğimiz mezelerden , soğuk servis yapılan zeytinyağlımızın yapımı çok zor değil. Talimatları takip ederseniz ki bunu hiç yapmayanlar için söylüyorum tabii ki…size de kolay gelecektir.

Zeytinyağlı biber dolması tarifi için hazırlayacağımız dolma içini her türlü dolma da kullanabiliriz.

Aslında böyle yemeklerin vitaminini öldürmemek için biraz dikkat etmek lazım. Belki pirinç yerine bulgur kullanabiliriz. Ben bir kere denemiştim gayet de güzel oluyor.

Yemeklerimizi pişirirken önceden hemen z.yağı koyarız yağ kızar ve soğanları kavururuz. Ben çoğu tarifimde su ile öldürüyorum. Yağı en son katıyorum..lütfen deneyin.

Biberlerimizin faydaları da çok …Hem lifli olması bağırsaklarımıza yarıyor ve C vitamini olarak bizi hastalıktan koruyor. Bu dolmalık biberleri salatalarınıza bile koyup çiğ olarak yiyebilirsiniz.

Tabii ki burda yazdıklarım araştırma yapanların deneyimleri ve yapılan deneyler ile kan hücrelerimiz için kıymetliymiş bazılarımızın kan pıhtılaşması olabiliyor işte dolmalık biber içerisindeki K vit. ile bu problemi çözebiliyormuş.

Bildiğimiz gibi A vitamini gözlerimize iyi geliyormuş işte bu vitamin zenginliği de var.

Herşeyi fazlası zarar
Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Zeytinyağlı biber dolması


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

5 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

7 adet dolmalık biber , 2 Adet soğan , 1,5 Su bardağı Pirinç (bulguru tercih etmenizi öneririm.) , 1/2 kase zeytinyağ , 1/2 kase kuş üzümü , 1 Adet domates rendesi , nane , 1/2 tatlı kaş.tarçın , 1/2 tatlı kaş.tuz , 1/2 tatlı kaş.şeker ,

Talimatlar

 • biberleri hazırlayalım.
  Zeytinyağlı biber dolması tarifi için öncelikle biberlerimizin içlerini boşaltalım ve yıkayıp bir kenara koyalım.
Zeytinyağlı biber dolması tarifi
 • Soğanlarımızı kavuruyoruz
  Az yağ dökerek soğanlarımızı kavuruyoruz.
Zeytinyağlı biber dolması tarifi
 • Domates ekliyoruz
 • Bir iki defa kavuruyoruz ve domatesimizi ekliyoruz
Zeytinyağlı biber dolması tarifi

Diğer malzemeleri ekliyoruz.
nane,tarçın,kuş üzümü,tuz ,şeker ekliyoruz ve dolmamızın iç harcını bu karışım ile yapıyoruz. • Dolmaları dolduralım.
  Yıkanmış ve tepeleri açılmış dolmalık biberlerin içlerine dolduruyoruz. Biberlerin tepesine arzu ederseniz taze domates ile süsleyebiliriz.Ya da tepelerinden vazgeçtiğimiz biberleri üzerine süs diye koyabilirsiniz.


Suyunu ekliyoruz.
içine bir su bardağı kadar suyu ekleyip kapağını kapatıyoruz. Pilav gibi pişiriyoruz delik delik olunca olmuştur. Biraz daha bekletip demlendiriyoruz. • Pirinçler piştiyse dolmamız olmuştur.

Elinize sağlık – Afiyet olsun