Susamlı tuzlu simit

Kıtır kıtır…

Susamlı tuzlu simit tarifini çok seveceksiniz. Kıtır kıtır oluyor ama 1-2 gün sonra yumuşuyor ama bayatlamıyor. Bu yüzden az ölçüyle hemen tüketmek için yapabilirsiniz.

İlk defa böyle bir hamur yapıyorsanız tabloda paylaştığım linkte hamurişi yapmanın püf noktalarına bir bakabilirsiniz.

Bu tarifimde çörek otundan bahsedeyim.

Susamlı tuzlu simit

Çörek otunun faydaları hadisi şeriflerde bile vardır. ‘Ölümden başka her derde deva’ olduğu yazıyor.

Çörek otu = Çoğu kanseri yavaşlatırken..akciğer kanserine karşı bizi koruduğu söyleniyor. Çünkü hücreleri yenileme etkisi vardır.

Kanımızı sulandırıyor ve kan şekerimizi düşürüyor , kalbimizi korurken üst solunumumuzu da koruyor..

En önemli etkilerinden biri de mikroplara karşı koruyucu olmasıdır. Zaten poğaça gibi simit gibi hamurişlerine çörek otu ve susam yakışıyor.

Ben tarifimde çia tohumu kullandım. Onun da faydalı olduğunu hatta rejim yapanlar için önemli bir besin olduğunu söylüyorlar.

Herşeyin fazlası zarar
Susamlı tuzlu simit

Susamlı tuzlu simit

Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

16 dk

Kalori

220 kcal


Malzemeler

Hamuru;

üzerine;


Talimatlar

  • Malzemeleri hazırlayalım.
    Susamlı simidimizin yapılışı çok basit öncelikle malzemelerimizi oda sıcaklığına getirelim. Margarin oda sıcaklığına gelince,

  • Derin bir kaba malzemeleri koyalım.
    Bütün malzemeleri (un hariç) tek tek ekleyelim. En son unumuzu eleyerek yavaş yavaş ekleyelim. Bir den çok fazla un koymayın.
Susamlı tuzlu simit

Hamurumuz.
Kulak memesi kıvamında bir hamur elde edelim. Hamur aşağıdaki hale getirdikten sonra 5 dk dinlendirelim. Daha sonra katlaya katlaya hamurumuzu yoğuralım.

Susamlı tuzlu simit

Şekil verelim.
Simit şeklini verebilmek için ,elimize ceviz büyüklüğünde aldığımız hamuru öncelikle çubuk yapıyoruz ve sonra çubuğun uçları birleştirerek küçük simit haline getiriyoruz.


Üzeri.
hazırladığımız simitleri önce yumurta beyazına daha sonra susama batırıp tepsiye dizelim.

Vee simitlerimiz çıktı…piştiğini anlamak için altına bakın..

Elinize sağlık – Afiyet olsun


TUZLU ÇUBUKLAR

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.