Kıymalı Kapuska tarifi

Kıymalı Kapuska tarifi

Haftada bir…

Kıymalı Kapuska tarifi..

Lahana..kocaman bir hazine çünkü içinden çok yemek çıkıyor mesela kapuska tarifi…lahana dolması..sarımsaklı lahana salatası…şekerli mayonezli lahana salatası…turşu…resimde de gördüğümüz gibi göbekden ayırdığımız kalın yerleri kapuska tarifi için kullanıyoruz.

Kıymalı Kapuska tarifi

Gelelim fayda ve zararlarına..vitamin ve mineral deposu olan lahanayı haftada bir kez mutlaka tükeltilmesi gerektiği uzmanlar tarafından söyleniyor. 
Kış aylarında bünyesinde depolanan C vitamini ile bizi hastalıklara karşı korur. Aslında haşlamayla pişirme ile vitamininin bir kısmını kaybeder ama kalan sağlar bizimdir. Bir tek kemiklerimiz için en önemli Ca minerali pişme ile eksilmiyor.

Kıymalı Kapuska tarifi

Diyet yapanların olmazsa olmazı …lif bakımından zengin olması ile bizi tok tutar. Fakat çok fazla zayıflama isteğinde olanlar yok lahana suyu..lahana hapı alarak mefta olabiliyorlar. Çünkü ödem söktürücü görev yapan lahanayı çok tüketirseniz böbreklerinizi yorabilirsiniz. Uzmanlar ödem söktürücü olması ile tansiyonu düşürdüğünü söylüyorlar. 
Zayıflarken doğal olmayan yollara gitmemeniz gerektiği düşüncesindeyim. Haftada bir öğününüze koyun işte yeterli. Vitaminlerin vücut tarafından absorbe edilebilmesi için çok az z.yağı kullanmalısınız. Yoksa vitaminler işe yaramaz.

Herşeyin fazlası zarar


Kıymalı Kapuska tarifi

Kıymalı kapuska tarifi


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

20 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

118 kcal


Kıymalı kapuska tarifi için..

MalzemelerKıymalı Kapuska tarifi Talimatlar

Lahanaları hazırlıyoruz.
Kıymalı kapuska tarifi için öncelikle göbeğinden çıkarttığımız bölümü ince ince doğruyoruz. Dış kabukları dolma için ayırabilirsiniz. Doğradığımız lahanayı derin bir kaba su koyarak kaynatıyoruz. Suyunu atıyoruz. Suyu gaz yapabilir.Soğanı pişirelim.
Yayvan bir tencereye 2 bardak su ve 1 soğanı doğrayarak ekliyoruz. Ben soğanı yağda kavurmanın sağlıksız olduğuna inanıyorum. O yüzde suda pişirmeyi tercih ediyorum. Siz yağda kavurabilirsiniz.
Soğanları kısık ateşte pişiriyoruz. Sonunda az su bırakın..Salça
Suyu azalan soğanların içersine az suluyken 2 y.k. salçasını ekliyoruz. Suyu çok azaldıysa az su ekleyin.  • Kıyma
  • Salçalı karışıma 1 ç.k. Zeytinyağı ekliyoruz. Sulu soğanımızın Üzerine kıymamızı ekleyip karıştırarak pişiriyoruz.(isterseniz kıymasız da yapabilirsiniz. Bu yemeğin tadını veren lahanadır.
  • Elma
  • Kıymamız kavrulduktan sonra 1,5 bardak kadar su daha ekleyin. Ve Aroma için 1 küçük elmayı rendeleyin. Arzunuza göre..(.yemeklerde değişik aromalar benim hoşuma gidiyor.)
  • Tereyağ
  • Yemek pişerken tereyağını da ekleyip ağzını kapatıyoruz. Pişmeye bırakıyoruz. 15-20 dk. Sonra lahananın tam piştiğini kontrol edin ve altını kapatın demlensin.

Elinize sağlık – Afiyet olsun

Kıymalı Kapuska tarifi

Bir Cevap Yazın