Zeytinyağlı pırasa

Hem faydalı..hem kalorisi az..

Zeytinyağlı pırasa kolayca hazırlayıp kısa sürede pişirebileceğiniz bir zeytinyağlıdır.

Ayrıca faydaları da çok bizim çok sevdiğimiz sarımsağın ailesindendir. Sarımsak olmazsa olmaz çünkü antibiyotik gibi.

Çocuklarımız çok sevmiyor ama küçük parçalarda olsa püre olarak da mutlaka vücutlarına sokmaya çalışalım. Çocuklara sevdirmeye çalışalım ama zorlamayalım sonra nefret ederler diye düşünüyorum.

Annelerimiz işini bilir , değişik şekillerle yapıp onların seviyesine inebiliriz.Ben de küçükken sevmezdim hele kokusu…canım annem şeker katardı o yüzden lokum gibi olurdu. Şimdi de ben mutlaka bir çay kaşığı da olsa şeker katarım her yemeğe sihir gibi bir şey oldu . Şeker problemi olanlar yapmasın..

Pırasa ile diyet yapabiliriz çünkü kalorisi az ve haşlayıp , salçayla ,domates ile yoğurt ile tatlandırıp yersek bir öğünümüz hafif geçer.

Antioksidan olan pırasa kalp ve özellikle damarlarımız için iyi olduğu söyleniyor. İçeriğnde çok fazla vitamin ve mineral bulunmasından dolayı bizi hastalıklara karşı koruyor.

Kemiklerimize sağlamlık verip bize enerji sağlıyormuş.

Dolapta çok fazla tutmayın hemen tüketmeye çalışın buzdolabı ömrünün çok iyi olmadığı söyleniyor.

Herşeyin fazlası zarar

 

Zeytinyağlı pırasa

Zeytinyağlı pırasa


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

220 kcal


Malzemeler


Talimatlar

  • Zeytinyağlı pırasa için öncelikle pırasalarımızı 4-5 cm kalınlığında keselim ve çok iyi yıkayalım çünkü kat kat olan pırasanın içersinde kum kalma olasılığı var ve yıkadıkça kabın dibine bakalım ve kum kalmayana kadar avcumuzda suyun içinde sıkarak , şeklini bozmadan yıkayalım.
  • Pırasalar son bir su içinde beklerken tencermize zeytin yağı koyup soğanı kavuralım.
  • İyice yıkayıp süzdüğümüz yarım bardak pirinci de  içine atıp bir iki kaşık karışturalım.
  • Daha sonra küçük küpler halinde doğradığımız havucu katıp kavurmaya devam edelim.
  • Pırasayı ekleyelim ve hep beraber biraz daha çevirip suyunu koyun,tuz,şeker (önce harlı sonra kısarak pişirin.)10-15 dk da pişiyor.pirinçler pişince olmuştur.
  • Piştikten sonra cam kabımıza alıp soğuk servis yapalım.

Elinize sağlık – Afiyet olsun

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.