Çikolatalı tart

Çikolatalı tart

Az şekerli bir hamur ile…

Çikolatalı tart az şekerli bir tart hamurundan…ama üzerine konulan çikolata ve hamurunundaki 50 g ‘lık şekerden inanın yeterli ve inanılmaz lezzetli bir tart.

Tart hamurlarının bin türlü çeşidi var , bazı tart hamurları tuzlu bazıları şekerli bazılarıda bunun gibi şekersiz oluyor. Böyle tartların üzerine şekerli bir şeyler koyuluyor ve o tartın şekersiz olması unutuluyor.

İki adet 22 cm lik kalıbım var ve bu tartın hamurunu ikiye ayırdım. Bir tanesi ile çikolatalı tart yaptım. Bir tanesiyle de bademli tart..

Değişik olsun diye genelde tart hamurlarını ikiye ayırıyorum. Bazen yapılan bir tatlı fazla olunca bıkkınlık geliyor ayrı ayrı olması ile evdeki herkesin damak tadına da uyuyorsunuz. Biri elmalı tart ister biri niye çikolatalı yapmıyosun der…..

Çikolatalı tart

Aslında tart hamuru da şekersiz olmalı..çünkü fazla şeker ağır gelir ve tart hamuruna sadece tatlı şeyler de konulmuyor. Tavuklu , karidesli,,bir sürü çeşit tart var.

Bu tatlılar ne güzel şeyler…beynimizin şekere ihtiyacı var..o şeker o beyne gitmezse kafamız çalışmaz..o yüzden tatlı yiyeceğiz tabii ki ama…

Herşeyin fazlası zarar…

Çikolatalı tart

Çikolatalı tart


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

170 kcal


Malzemeler


Tart hamuru;

250 g un ,

75 g tereyağ ,

1/2 paket kabartma tozu ,

1 yumurta ,

1 çay kaşığı sirke ,

1.5 çorba kaşığı su,

İçine;

1 paket krema ,

200 g çikolata (damla çikolata da olur)Çikolatayı siz ayarlayın kullandığınız çikolataya göre değişiklik gösterebilir.


Çikolatalı tart Talimatlar


Un ve YağMakinada yoğurmaya başlayalım.
Öncelikle un ve yağ yoğurma aparatlı mikserde iyice yoğurun. Üzerine diğer malzemeler eklenerek yumuşak bir tart hamuru edin.

Tart kabımızı hazırlayalım.
Hamur tart kabının heryeri bir parça margarin ile yağlayın.

Tartı pişirelim.
Tart hamurunu içine bir şey koymadan pişirmemiz lazım. Kreması ile beraber pişirilmiyor. Tart hamurunun üzerine yanmaz kağıt örtülür ve nohut koyun. Çünkü tart kabaracaktır nohutlar ağırlık yaparak tartın kabarmasına engel olur.

150 derece ısıtılmış fırında ~ 18 dk , fırına göre değişiklik göstereceğinden ,tartın yanları kızarmışsa olmuş demektir.

Fırından çıktıktan sonra tartı soğutun.

Çikolata kremasını yapalım.
Küçük bir tencereye krema koyup kaynatın. 1-2 dakika kaynadıktan sonra ateşten alın ve içine Çikolatayı küçük parçalar halinde koyun ve hızlı şekilde çikolata eriyene,krema kıvamına gelinceye kadar karıştırın

Üzerine kremayı koyalım.
Hazırladığımız çikolatalı krema ,tart hamurunun üzerine dökülür ve bir gün buzdolabında bekletilir.
Tart hamuru oda içerisinde soğuduktan sonra buzluğa kaldırın.

1 gece burada bekledikten sonra servis edilir.Bir Cevap Yazın