Çikolatalı tart

cepte yazdır

Az şekerli bir hamur ile…

Çikolatalı tart az şekerli bir tart hamurundan yapılıyor…ama üzerine konulan çikolata ve hamurunundaki 50 g ‘lık şekerden inanın yeterli oluyor ve inanılmaz lezzetli bir tart….

Tart hamurlarının bin türlü çeşidi var , bazı tart hamurları tuzlu bazıları şekerli bazılarıda bunun gibi şekersiz oluyor. Böyle tartların üzerine şekerli bir şeyler koyuluyor ve o tartın şekersiz olması unutuluyor.

İki adet 22 cm lik kalıbım var ve bu tartın hamurunu ikiye ayırdım. Bir tanesi ile çikolatalı tart yaptım. Bir tanesiyle de bademli tart..

Değişik olsun diye genelde tart hamurlarını ikiye ayırıyorum. Bazen yapılan bir tatlı fazla olunca bıkkınlık geliyor ayrı ayrı olması ile evdeki herkesin damak tadına da uyuyorsunuz. Biri elmalı tart ister biri niye çikolatalı yapmıyosun der…..

Çikolatalı tart

Aslında tart hamuru da şekersiz olmalı..çünkü fazla şeker ağır gelir ve tart hamuruna sadece tatlı şeyler de konulmuyor. Tavuklu , karidesli,,bir sürü çeşit tart

yapılabiliniyor.

Bu tatlılar ne güzel şeyler…beynimizin şekere ihtiyacı var..o şeker o beyne gitmezse kafamız çalışmaz..o yüzden tatlı yiyeceğiz tabii ki ama…

Herşeyin fazlası zarar…

Çikolatalı tart

Çikolatalı tart


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

25 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

Tart hamuru;

İçine;


Talimatlar

 1. Un ve YağMakinada yoğurmaya başlayalım.


  Öncelikle un ve yağ yoğurma aparatlı mikserde iyice yoğurulur. Üzerine diğer malzemeler eklenerek yumuşak bir tart hamuru elde edilir.

 2. Tart kabımızı hazırlayalım


  Hamur tart kabının heryeri bir parça margarin ile yağlanır.

 3. Tartı pişirelim

  Tart hamurunu içine bir şey koymadan pişirmemiz lazım. Kreması ile beraber pişirilmiyor. Tart hamurunun üzerine yanmaz kağıt örtülür ve nohut konur. Çünkü tart kabaracaktır nohutlar ağırlık yaparak tartın kabarmasına engel olur.

  150 derece ısıtılmış fırında ~ 18 dk , fırına göre değişiklik göstereceğinden ,tartın yanları kızarmışsa olmuş demektir.

  Fırından çıktıktan sonra tart soğutulur.

 4. Çikolata kremasını yapalım

  Küçük bir tencereye krema konulur ve kaynatılır. 1-2 dakika kaynadıktan sonra ateşten alınır ve içine Çikolata küçük parçalar halinde konur ve hızlı şekilde çikolata eriyene,krema kıvamına gelinceye kadar karıştırılır.

 5. Üzerine kremayı koyalım.

  Hazırladığımız çikolatalı krema ,tart hamurunun üzerine dökülür ve bir gün buzdolabında bekletilir.
  Tart hamuru oda içerisinde soğuduktan sonra buzluğa kaldırılır.

  1 gece burada bekledikten sonra servis edilir.


  Bir Cevap Yazın