Taze sarımsak yetiştirmek

Taze sarımsak yetiştirmek

Evde bitki yetiştirin

Taze sarımsak yetiştirmek evet ..şimdi de taze  sarımsak yetiştirelim.

Neden taze sarımsak…? Çünkü çok faydası var. Taze sarımsağın geçmişi çok eskilere  gidiyor. Yıllar öncesinde sarımsağı kötülükten uzak tutmak için bile kullanmışlar.

Mısır piramitlerini bilmeyen yoktur.O büyük mükemmel,  dünyanın yedi harikasından biri olan yapıların inşasında çalışan işçiler ( o dönemde ne deniyordu bilmem ama ) günde iki defa beslenmelerinde ,hem hastalanmasınlar hemde güçlü ve kuvvetleri azalmasın diye  sahipleri yada efendileri tarafından sarımsak veriliyormuş .Yakın zamanda yapılan kazılarda bulunan seramik çömleklerinden sarımsak tohumları çıkmış.

Uzakdoğu asyada gördüğüm en dikkat çekici şeylerden biride hemen hemen tüm yemeklerinde ve soslarında baharatlarının içinde muhakkak sarımsakta katmalarıydı,bende bizim çok sarımsak tükettiğimizi düşünüyordum !Çorbada ,balıkta ,ette,tavukta aklınıza hangi yemek geliyorsa işte ,SARIMSAK var.

Peki bizim için önemli olan ne..üst solunum yolu enfeksiyonlarımız kış ile başlar işte bizim için gerekli bölüm bu..hem kalp dostu , çünkü tansiyonumuzu düşürüyormuş, hem de kolestrolümüzü dengeliyormuş. Biliyorum vücudumuzu terk ederken iz bırakıyor..kokuyoruz..ama temizliğimize özen gösterirsek böyle birşey olmaz.

Sindirim sistemimiz için de faydalı olan sarımsağı 1,5 ay gibi bir sürede kendimiz evimizde yetiştirebiliriz. Almak daha kolay ama bu sarımsak bizim sarımsağımız…dışarıdan bile alsanız taze sarımsağı sofranızdan eksik etmeyiniz. Ama pişirmek yerine taze olarak tüketmeye çalışın. Bağışıklık sisteminizi doğal besinlerle ayakta tutmaya çalışın.

İlaçlardan uzak durun (mecbur kalınmadıkça ), doğal yolla beslenmeye çalışın geleceğinize yatırım yapın.

ZARARLARI

Tabiiki var…her şeyin fazlası zarar. fazlasının kanı pıhtılaştırabileceği söyleniyor.

Önce doktor…danışın..araştırın…


Nasıl üretiriz

Evde soğan ekerek taze soğan yetiştirmek oldukça basit ve keyifli bir ev bahçeciliği uygulamasıdır. İşte adım adım bir rehber:

Malzemeler:

 1. Taze soğan
 2. Toprak
 3. Saksı veya bahçe yatağı
 4. Su

Taze Soğan Seçimi

 • Marketten aldığınız taze soğanları kullanabilirsiniz. Kaliteli ve sağlıklı görünen soğanları tercih edin.

Soğanın Hazırlanması

 • Taze soğanın kök tarafını, beyaz kısmından ayırın. Beyaz kısımların en az 5-7 cm uzunluğunda olmasına dikkat edin.

Toprağın Hazırlanması

 • Hafif, iyi drenajlı bir toprak seçin. Eğer saksı kullanacaksanız, altına drenaj delikleri açın.

Soğanların Ekimi

 • Soğan parçalarını toprağa yerleştirin. Parçaları yaklaşık 2-3 cm derinliğe gömün ve birbirinden yaklaşık 5-7 cm aralıklarla dikin.

Sulama ve Güneş Işığı

 • Toprağı hafifçe sulayın. Soğanlar güneşi sever, bu nedenle güneşi aldığı bir yerde yetiştirin. Ancak aşırı sıcak güneşten korumak için gölge de yapabilirsiniz.

Bakım

 • Toprağı nemli tutun, ancak su birikintisi oluşturmayın. İhtiyaca göre gübre ekleyebilirsiniz.

Hasat

 • Soğanlar büyüdükçe, yeşil kısımlarını keserek kullanabilirsiniz. Toprak altındaki soğanlar olgunlaştıkça, bunları hasat edebilir ve taze soğan elde edebilirsiniz.

Evde soğan ekerek taze soğan yetiştirmek, pratik bir bahçecilik deneyimi sunar ve mutfakta kullanmak üzere sürekli taze soğan elde etmenizi sağlar.

Sarımsak yetiştirmek böyle kolay oldu.1,5 ay gibi bir süreden sonra doğal taze sarmısağımızın filizi çıktı…Taze sarımsak yetiştirmek

Akşama salata içine topraktan çıkardığımız taze sarımsakları koyalım , yeşil mercimek filizi (evde yaptık) çimen ekleyip güzelce yiyin.

Doğal bir salata yapmış olduk.


Başka bitkilerde yetiştirebilirsiniz kategorilerde ve bitki yetiştirin sayfamda bulabilirsiniz.


Bir Cevap Yazın