Enginar salatası

Antioksidan…

Enginar salatası tarifimizde kullandığımız enginarın faydaları saymakla bitmiyor kalp ve damarlarımız için ve kanser ile mücadelede en önemli yardımcılarımızdandır. Özellikle kanser ile ilgili araştırmalar varmış kesinlikle iy geliyormuş. İçersinde bildiğimiz bir çok ve adlarını bile duymadığımız fakat bizim iyi olmamıza yardımcı olacak vitamin ve mineraller içermektedir.

Bu salata tarifimiz çok basit ve kısa sürede olan enginarın vitamini içinde barındıran ve ekstra peynir ve maydanoz ile protein ve c vitaminimizi de alıyoruz. Bu tarife avakado da katabilirsiniz.

Antioksidan olan enginarın 100 gr.’ında potasyum,kalsiyum,c vitamini,demir …bulunmaktadır.

Diyet yapanlar…kalorisi o kadar düşük ki 150 gr : 33 kalori ve %50 karbohidrat,%50 protein bulunmaktadır. Yağ oranı ise:%0 Haşlayarak ve üzerine yoğurt koyarak ya da bu tarifimiz oldukça doyurucu ve az kalorili…

1 kaşık labne : 30kcal

1 su bardağı maydanoz : 11kcal

2 adet enginar : 22kcal

vee.. 63 kalori ile gayet doyurucu bir öğün.

Vücudumuzdaki bütün pisliklerden toksinlerden arındırır ve karaciğerimizi temizler karaciğer dostumuzu  fazla tüketilmesi bağırsakları bozabilir diye söyleniyor.

Yaşımızın ilerlemesiyle oluşan olumsuzlukların arasında kemiklerimiz var ve kemiklerimiz için de çok faydalıdır.Bazen bir yorgunluk basar hiçbirşey yapmak istemezsiniz işteee.. enginar bununda ilacı

Sağlığımız herşeyden önemli bu yüzden akdeniz sebzesi olan ve mart-nisan gibi tezgahlara gelen enginarı kaçırmayın hatta pazarda bazen birilerinin torbayla ayıklanmış enginarların kabuklarının toplayıp götürdüğünü görüyorum. Sorduğum zaman , yeşil kabuklarının da çok faydalı olduğunu kaynatıp suyunu içtiğini söylediler.

O zaman kabuklarını da yanımıza alıyoruz ..

Enginarı illa da zeytinyağlı yapacaz diye bir şey yok. Değişik türde enginar tarifleri bulunmaktadır.

Zararı yok da diyebiliriz sadece ..

Geçelim tarifimize..

her şeyin fazlası zarar diyebiliriz.

Enginar salatası


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

20 dk

Pişirme

1 saat

Kalori

70 kcal


Malzemeler


Talimatlar

  • Bu çok basit ve kısa sürede yapabileceğiniz tarifimiz için malzemelerimizin hepsini robotumuzun içerisine yerleştiriyoruz.
  • işte bitti….
  • cips ile , ekmeğe sürerek,krakere sürerek yiyebilirsiniz..efsane güzel ve faydalı bir meze.

Elinize sağlık – Afiyet olsunAuthor: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.