Tereyağlı pasta kreması

Tereyağlı pasta kreması

Kaymak gibi…mis vanilya tereyağ kokulu pasta kreması

Tereyağlı pasta kreması da çok beğeneciğiniz bir kremadır. İçine koyulan tereyağ mis gibi koku yapıyor ve bu tarifte özellikle vanilyanın sıvısın kullanırsanız vanilyanın o özlü kokusu kremayı daha da güzelletiriyor.

Yapılışı çok basit ve sizlere önerim böyle kremalarda , muhallebide de toz vanilya yerine sıvısını kullanmanız kremayı daha lezzetli yapıyor. Toz olan vanilya kokusunu ve tadını çok bırakmıyor.

Pasta kreması tariflerimde bu bilgileri paylaşıyorum… pasta yapılışının  özelliklerini öğrendikten sonra en zevkli şeydir. Artık olayı kavradıktan sonra başka süslemelere geçersiniz.

Pasta : Her yaştan insanın özellikle çocukların severek yediği birşeydir. Bizlei küçük bir kaçamak mutlu eder. Özel günlerin vazgeçilmezidir.

İlk başta kek yapmanın püf noktalarını iyi bilmeniz gerekir.

Pasta yapmak için pürüzsüz krema yapmanız lazım , bunun için sütü yavaş yavaş hızlı karıştırarak yapabilirsiniz. Pasta kremasına koyacağınız bir çorba kaşığı tereyağ hem tadını tamamlar hemde parlaklık verir.

Kekinizi krema ile süslemeden önce kremanızı da kekinizi de  soğutmalısınız yoksa pastayı krema ile süslerken erir ve akar..

Pastanın üstü

Yapacağınız kremanın ölçüsünü iyi düşünmeniz lazım yoksa üstüne krema kalmaz…oldu da kalmadı hemen 1 bardak soğuk süt ile krem şanti yapıp süsleyebilirsiniz.

Kremayı pastaya sıkmak için özel torbalar var. Eğer yoksa bir torbanın içine koyup , ucunu kesip pastaya sıkabilirsiniz.

Üzerini süslemek için şekilli bir şeyler yapmak isterseniz şeker hamuru alıp pastanıza istediğiniz şekli yapabilirsiniz. Bazı pastaları sadece bu şekerle kaplayarak yapıyorlar. Pürüzsüz bir görünüş oluyor.

Ek olarak : yapacağınız kremalara ya da keklere 1 çay kaşığı krem tartar ekleyerek daha da pofidik kremalar ve kekler yapabilirsiniz.

Herşeyin fazlası zarar

Tereyağlı pasta kreması

Tereyağlı pasta kreması


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

170 kcal


Malzemeler
Talimatlar

Yumurta pudra şekeri,un konup yumurta teli ile hal edilir.

Bir bardak süt ilave edilerek ateşe konur. Topaklandırmadan iyice karıştırıp ağır ateşte pişirilir.

 Kaynamaya başlayınca vanilya koyulur.

Soğuduktan sonra ısıtılmış 100 gr tereyağı ile hal edilir. Tereyağlı krema meydana gelir.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Bir Cevap Yazın