Zeytinyağlı yemek yapmanın yolları

Zeytinyağlı yemek yapmanın yolları

Zeytinyağlılar

Zeytinyağlı yemek yapmanın yolları

Zeytinyağlı yemek yapmanın yolları . Zeytinyağ ve zeytinyağlılar ..zeytinyağ çok kıymetli çok yararlıdır.

Faydaları o kadar çok ki nerden başlayayım..

Zeytinyağ 

doymuş yağ asitleri %15 + çoklu doymamış yağ asitleri %15 + %70 tekli doymamış yağ asitlerinden oluşur.

Omega 3 eksiğimizi : deniz ürünlerinden alabiliriz. Bunun yanısıra Somon,hamsi,tonbalığı…gibi Ayrıca bitkilerde de var en çok semizotu, avokado,ceviz,chia  ve keten tohumu…Omega 3 yağları bizim sağlımız açısından almamız gerekenlerdendir.

Zeytinyağında doymamış yağ asitleri bulunur ama bu yağlar faydalıdır. Ayrıca Kan kolestrolünü yükseltme özelliği yoktur.

Akdenizin tek taş pırlantasıdır zeytinyağ ve nihayetinde bu bölgelerdeki insanların daha az kalp hastalıklarına yakalanmasını bu zeytinyağına bağlayabiliriz.

Zeytinyağ içindeki Oleik asit 

Doğada bitkisel yağda ve %30 hayvansal yağlarda bulunur hem de Oleik asit bizim dışımızda bir çok şeyin üretiminde kullanılır. Sabun,tekstil,tıp..

Bizim için ise : yüksek tansiyon riskimizi azaltır ve kolestolü dengeler bu da kalbimizin ve damarlarımızı hastalıklarda korumasıdır. Bununla beraber Kansere karşı savaşı da zeytinyağının pırlanta değerinde olduğunun kanıtıdır.

Zeytinyağın bir çok çeşidi vardır.

Natürel : zeytin bir kaç işlemden geçirilir ve posasından İkiye ayrılıyor.

1-sızma : en yüksek antioksidan, %1 oleik asit içerir.kızartma yapmayın.salatalara kullanın.

2-natürel 1. Z.yağ: % 1-2 oleik asit içerir. Asidi fazladır.

Riviyera : rafine + %20-40 naturel z.yağ katılarak yapılıyor.yemeklere kullanın.

Rafine :  bu yağ yemeye uygun değildir. Koku ve tadı yoktur.

Mısır ve ayçiçek yağı 

Omega 6 içerirler.

Zeytinyağ sindirim ve metabolizmayı arttırır. Cildimizi korur. Kolestrolü düşürür. Kanser riskini azaltır.

Mısır ve ayçiçek gibi yağlar çok ısınınca trans yağa dönüştüklerinden dolayı bizim için zararlı hale geliyorlar.mış.İçerisinde barındırdığı iyi şeyler ısınma ile yok oluyormuş.  Bu yağlar damar tıkanıklığına kadar götürüyormuş. Damar tıkanıklığı ile …kalp rahatsızlıkları ortaya çıkıyormuş. Çoğunlukla belkide ticari olarak söyleniyor çoğu şey..tek yapmamız gereken kızartmadan uzak durmak.

Kızartmalarda genelde ben az yağ ile kızartma yapılan makinaları kullanıyorum. Ya da fırında da kızartma güzel oluyor. Çocuklarımızın önüne ne koyarsak onu yiyiyorlar alıştırmak bizim elimizde onlara sağlıklı olanları gösterirsek onlar da çocuklarına gösterirler.

 

Margarinler

Margarinlerden niye ürküyoruz ..içerisinde bize zararlı trans yağlar bulunduğu için ama bildiğim kadarıyla eskiden çok fazla trans yağ içeren margarinler , artık trans yağsız olarak üretilebiliyormuş. Yapmamız gereken ürünlerin üzerini okumaktan geçiyor.

Ben bu yazıya güvenmek istiyorum..’trans yağ içermiyor’ yazısı biçim içimizi rahatlatabilir çünkü hamurişleri genelde 250g malzeme ile başlıyor..tabiki tereyağ kullanmak en sağlıklısı ..eee…fiyatı tereyağın fiyatı margarinin 4 katı…o zaman insanların sağlığı önemliyse fiyatı düşürülmeli bence…

Hadi bunu hallettik..peki Doymuş katı yağ oranının fazlalığını ne yapacaz..aşağıdan da bakıyorum ..yukarıdan da doktorların ‘yemeyin’ demesi geliyor gözümün önüne. Kalbimin hastalanmasını ya da damarlarımın tıkanmasını istemem.

O zaman canımız mı çekti..çok fazla ya da çok sık yemeyelim…

Kendimiz doğal yağ temin edebiliyorsak ne ala…şehirlerde böyle şans çok olmuyor.

ZARARLARI

Yağın fazla ısıtılması…yağın tekrar tekrar ısıtılması …bunlar bizim için çok tehlikelidir.

Kızartma yağı olarak :  en fazla üç kez kullanılır. Her devasında süzüp saklayın. İçinde bir şeyler kaldıysa süzün halen rengi koyu ve kötü görünüyorsa 2 günden fazla kullanmayın.

Zeytinyağlı yemek yapmanın yolları

Pilav ve makarnalar1 – dolma yapacaksak içinin hazırlanmasında kullandığımız pirince dikkat etmemiz gerekiyor. Sağlığımız önemlidir.

2 – yağı yakmayın : Dolma içi yaparken kavurma işleminde ‘benim yöntemim’ yağı çok yakmamak adına soğanları suda öldürmek ve zeytinyağını en son katmakla oluyor.

Tariflerimde genelde yağı yakıyorum ama çoğunda kendi yöntemimi paylaşıyorum.


Zeytinyağlı yemek tarifleriBir Cevap Yazın