Evde bitki yetiştirmek

Evde bitki yetiştirmek

Kendin yap

Evde bitki yetiştirmek kadar güzel birşey yok…

Evde bitki yetiştirmek, hem sağlıklı bir beslenme için taze sebze ve meyve tüketmek, hem de stresli hayat şartlarından uzaklaşmak için harika bir yoldur.

Bu nedenle, domates, biber, sarımsak ve limon gibi bitkileri evde yetiştirmek, birçok kişi için keyifli bir hobidir. İlk olarak, bitkilerin doğru şekilde büyümesi için uygun bir yer seçmelisiniz. Bitkilerinizin güneş ışığı ve suya erişimi için yeterli alanı olmalıdır.

Toprak seçimi de önemlidir, organik toprak en iyisidir. Bitkilerinizin ihtiyaçlarına uygun miktarda su vermelisiniz. Bitkileriniz büyürken topraklarını da beslemelisiniz, bunun için organik gübre kullanabilirsiniz. Bitkilerinizin sağlıklı ve verimli olması için düzenli olarak bakım yapmalısınız.

Kendi bitkinizi evde doğal olarak yetiştirmeniz,tohumun filizlendiğini görmeniz o kadar mutluluk verici ki,bitki çekirdeği ekmeye doyamayacak,sürekli çekirdekleri gömeceksiniz. Bir ara ne yersem gömüyordum..hepsi çıkıyor..ilgi gerekiyor..güneş gerekiyor.

Ayrıca, bitkilerinizi zararlı böceklerden korumak için düzenli olarak kontrol etmelisiniz. Bitkilerinizin büyümesini teşvik etmek için, gerektiğinde uygun şekilde budama yapabilirsiniz. Son olarak, bitkilerinizi hasat etmek için doğru zamanı beklemelisiniz. Bu şekilde, evde yetiştirdiğiniz domates, biber, sarımsak ve limonlarınızı keyifle tüketebilirsiniz.

Ben filizleri gördükçe toprağa çekirdek ektim.Bunları da sizlerle paylaşmak istedim.

Onlara kızlarım diyorum,her sabah konuşuyorum.Konuşunca sanki dinliyorlar,ertesi gün fide veriyorlar.Çocuk gibiler.

Her bitkinin yetiştirme dereceleri var. Bazısı su çok sever mesela çilek güneş ve su seviyor. Bazısı çok güneşte,çok sulamada ölüyor.

Domates ekince eğer güneşi görürse..hemen iki güne filizi çıkıyor.


Şişeleme yöntemiyle sera yapmak


Bitkilerin çoğunu şişeleme yöntemi ile yetiştiriyorum. Suyunu unutmanıza gerek kalmıyor. Alttan suyunu alıyor.

Nasıl…

Şişeyi resimde görünen yerden kesiyorsunuz ve kapağa açtığınız delikten yün iplik geçiriyorsunuz. İpliğin bir ucu suda olacak diğerini en tepeden..


bitkinizi saksıdan çıkarıp şişeye dikin. İpi tepeden çıkartmayı unutmayın..
Ya da kışın bitkilerin tepesine koyup buhar yapıp bitkileri soğuktan korursunuz. Şişeyi kestikten sonra tavayı ısıtın çirkin kesilmiş şişeyi bastırın şişenin kesik yeri yuvarlanır. Bu alttaki kışın evde maruldan marul üretmek için ideal.


Evde bitki yetiştirmek

Ben güzel görünsün diye şişenin altına çorap geçirdim.


Evde bitki yetiştirmek

Evde bitki yetiştirmek

Bir Cevap Yazın