Limon yetiştirmek

Limon yetiştirmek

Saksıda limon

Limon yetiştirmek

Limon yetiştirmek için yapmamız gerekenlere geçmeden önce şifa deposu limon …nedir?

Limon hepimizin çok iyi bildiği C vitamini kaynağıdır. Bu yüzden özellikle soğuk algınlığı,boğaz enfeksiyonları..gibi üst solunum yolu için ideal bir ilaçtır. Hastalandığımızda annelerimiz nasıl ayağa kaldırıyordu bizi ki ben halen çoğumuzun bildiği ‘nane limon’u hasta olduğumuzda kullanıyorum.

Ben yaklaşık 6-7 senedir evime ilaç almıyorum doğal yolla işte bu bahsettiğim bazı formüller ile kendimi ve ailemi tedavi etmeye çalışıyorum. İlk hastalandığımda inat ettim antibiyotik almamak için..tam bir hafta limon,sarımsak,nane limon…gibi anne ilaçlarından kullandım. Dedim ki vücudum savaşmak zorunda …Bir hafta sonra iyileştim ve bunu derken evde de oturmadım çalışyordum.

Şimdi sadece bir gün hastalanıyorum. Vücudum savaşıyor…

Başka ne yapabiliriz : limonlu tavuk suyu çorba…hep limon…

Limonu ,limon suyu olarak da kullanabilirsiniz ki limon suyu kemik erimesini önlüyormuş. Yazılara sığmayacak kadar çok yararı var.

ZARARLARI

Her şeyin fazlası zarar…ama bunun dışında doktorunuza danışmadan kullanmayınız.


Sulaması

Limon ağacı sulaması için yüzeydeki toprağın kuruluğuna önem verin. Baktınız ki kurumuş toprak..dibine kadar sulayın. Kışın çok su vermeyin ama ilkbahar yaz aylarında düzenli sulamak gerekir.


Barındırma

Kışın sıcak olsun diye sakın kalorifer yanına koymayın. Az derinlik sever. Yazın sıcağı sever. 12-23 derece arası iyidir.


Toprağa ekimi

Limon ağacının evdeyken meyve vermesi 5-6 seneyi buluyormuş. Ama bekleyen derviş muradına ermiş…sonunda benim limonum olacak.

Limon yetiştirmek için limonun çekirdeklerini zarar vermeden ayırdıktan sonra, pencere önüne koyup kurutuyoruz.Daha sonra kuruyan çekirdekleri gene zarar vermeden soyuyoruz.

Aslında bütün meyvelerin sebzelerin çekirdeklerini kurutup ekebiliriz. Biber yetiştirmek , çilek yetiştirmek de aynı bu şekilde


29.eylül.2017,çekirdeklerin soyulması

Limon yetiştirmek ilk gün..Limon kabukları-lemon shells


Daha sonra soyduğumuz çekirdekleri bol ıslatılmış peçete içersine koyuyoruz,peçeteyi katlayarak bir poşet içersine yerleştiriyoruz.Ama içerde hava olsun diye ,hava üfleyip öyle sıkıca kapatıyoruz.

Limon filizi 19.ekim.2017,fideler çoğaldı.En öndeki limon fidesi Limon filizi.. ay minicik. Bebbek gibi..zamanı geldi mi içerde duramıyor.

Limon yetiştirmek
19.10.2017

Limon yetiştirmek
26.10.2017

4.11.2017

12.11.2017

16.12.2017

İşte bir sene dört ay oldu ..limonumun görünüşü bu

Limon yetiştirmek
5.03.2019

Bir Cevap Yazın