Yoğunlaştırılmış süt

Yoğunlaştırılmış süt

Yoğunlaştırılmış süt..sütün içersindeki suyun yok edilmesi anlamına geliyor ve Koyduğunuz süt miktarı nerdeyse yarıya inmesi gerekiyor.

Normal sütün suyunun buharlaştırılması ve böylece daha yoğun bir kıvam elde edilmesiyle elde edilen bir süt ürünüdür. Bu işlem sonucunda, sütün besin içeriği artar ve raf ömrü uzar.

Yoğunlaştırılmış sütün birçok kullanım alanı vardır ve Özellikle tatlı ve pastacılıkta yaygın olarak kullanılıyor.
Yoğunlaştırılmış süt, pasta kreması, reçel, dondurma ve pek çok tatlıda kullanılabiliyor ve Ayrıca, sütün hacminin azaltılması, paketleme ve taşıma sırasında daha az yer kaplamasını sağlıyor.

Yapımında kullanılan yöntemler farklılık gösterebiliyor, ancak temel olarak sütün suyunun buharlaştırılması işlemi uygulanıyor. Bu işlem sonucunda sütün kıvamı kalınlaşır ve karamelimsi bir tat alır.

Özellikle tatlı ve pastacılıkta kullanımının yanı sıra kahvaltıda da sıklıkla tüketiliyor. Normal sütten daha yoğun olduğu için daha az tüketilmesi öneriliyor. Ayrıca, yoğunlaştırılmış sütün yüksek kalori içeriği dikkate alınmalıdır.

Yapacağınız tencereye koyduğunuz sütü kısık ateşte karıştırmak suretiyle suyunu buharlaştırıyoruz.

Bir kaç tarifimde yoğunlaştırılmış süt yapar gibi karıştırarak yaptım. Elinizde yoğunlaştırılmış süt varsa depoladığınız..sadece ekstra malzemeleri yoğunlaştırılmış süte ekliyorsunuz.

Dondurma yaparken içersinde kullandığım içerikleri (marshmallow,  limon kremasıelma püresi…)isterseniz kendiniz tariflerimden yapabilir..isterseniz marketlerden temin edebilirsiniz. Ama kendi yaptığınız gibi hiçbirşey olmaz.Yoğunlaştırılmış süt


Servis

Krema

Hazırlama

10 dk

Pişirme

40 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler


Yoğunlaştırılmış süt Talimatlar


Sütü ekle. 
1 litre sütü ekleyin. İsterseniz 500 gr ekleyip kabın ortasından çubukla ölçü alın. Çünkü süt yarıya inmelidir.

Yoğunlaştırılmış süt

Şekeri ekle. 
2 bardak şekeri ekleyin.

Yoğunlaştırılmış süt

Karıştırın
Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırın. İsterseniz karıştırmadan da yapabilirsiniz ama bu sefere dibine yapışanlar ve üstünde toplananları ayırmanız gerekecek.

Yoğunlaştırılmış süt

Kabartma tozu ekleyin
Kıvamlaşınca ve rengi koyulaşınca 1 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin.

Kıvamına bakın.
Karıştırdığınız kaşığın üzerinden su gibi akmadığında yoğunlaştırılmış sütünüz oldu. Sıcakken bir şişeye (salça yaparmış gibi)konserve yapın ve soğutun buzdolabında saklayın. İyice konservenizi kapatırsanız 1 aya yakın saklayabilirsiniz.