Kırmızı mercimek köftesi

Vejeteryanlar için…

Kırmızı mercimek köftesi tarifimizde kullandığımız kırmızı mercimeğin faydaları çok fazla…

Vejeteryanlar için…çok iyi bir protein ve demir kaynağıdır.

Antioksidan deposu…cildimiz güzel olacak,kırışık ve O nefret ettiğimiz sivilcelerden kurtulacağız.

Diyet yapanlar için…süper bir seçim çünkü lif fazlalığı sayesinde hem bağırsaklar çalışıyor ,sindirimimiz kolay olacağından rahat kilo veriyoruz. Zaten diyet yapanların lifli yiyecekler yemesi daha kolay kilo vermelerini sağlayacaktır.

Geldik en önemli bölüme , kanser için çok sık kırmızı mercimek yemeliymişiz çünkü kan düzeyimizi de dengelediğinden bu hastalığa yakalanma riskimiz azalıyormuş.

Protein fazlası olduğundan ki bize protein her daim lazım , yaşlanınca kemiklerimizin üzerinde durabilmek için..,dişlerimiz dökülmesin sağlıklı olsun diye…iyi görebilmek için…işte protein deposu kırmızı mercimek…ee ne duruyoruz hemen mercimek köfte yapalım.

Kırmızı merciğin kullanıldığı epey yer var..ezogelin çorbası..kırmızı mercimek çorbası..

Mercimek ailesinden yeşil mercimeğin de bizim için çok faydası var..yeşil mercimekli çorba yapabilirsiniz..aynı şekilde kilo probleminiz yoksa..mantısı da nefis olur.

Herşeyin fazlası zarar

Kırmızı mercimek köftesi

Kırmızı mercimek köftesi


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

1 pors: 291kcal


Malzemeler


Talimatlar

Öncelikle mercimeği pişirin.
Öncelikle Kırmızı mercimek 1 litre suda pişirilir.Sulu kalması gerekiyor.Devamlı karıştırarak sulu ,pişmiş hale getirilir.

İnce bulgur.
Bir kaba ince bulgur konulur. Pişmiş olan sulu mercimek üzerine yayılarak dökülür.İyice karıştırılır. (Kuru bulgur kalmayana kadar).
Folyo ile sarılarak bekletilir.

Soğanları suda kavuralım.
Tencereye doğranmış soğanlar ve yarım bardak su konulur ve soğanlar öldürülür.Suyu gidince üzerine salça konur.En son yağ konulup bir taşım yağ yanmadan pişirilir. İlk başta yağı yakmaktan vazgeçin. Sonradan koyunca da gayet güzel oluyor.

Malzemeler karıştırılır.
Sıcak mercimek ile beraber pişmiş ince bulgur karışımına.. soğan karışımı konur. Üzerine bitin diğer malzemeler ..baharatlar konularak hal edilir.

Şekil verelim.
Eldiven ile yaparsanız daha hijyen olur…Elde sıkmak suretiyle mercimek köftelerimizi hazırlarız.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.