Sebzeli yemekler

Sebzeli yemekler

Mutlaka sebze..

Sebzeli yemekler her şekilde yapılabilir. Köftesinden ..,zeytinyağlısına,,,etlisi..tavuklusu..

Doğrusu sebze  yemeklerini yaparken bazı özel formüller kullanıyorum ve çoğunda paylaşmaya çalışıyorum. Herkes bu şeklide yapmak istemeyebilir diye normal bildiğimiz yöntemleride yazmak zorundayım.

Bu yemek yapma şeklimi önceden bir yerlerde duymuştum Ve özenle yapmaya başladım..

nasıl mı..?

  • Genellikle bütün yemekleri yaparken ,yağı yakmamak adına, soğanı ,biberi…suda öldürüyorum. Yağ ile başlarsak yemek yapmaya bir kere soğanı atmak için yağın ısınmasını bekliyoruz. Yağ yanmaya başladı…kavururken..yağ yanmaya devam ediyor.
  • İşte bunu önlemek için çoğunlukla 1/2 bardak su ile soğanları pişiriyorum. Zeytinyağlıda bile…su uçup gidiyor..soğanlar olmamışsa ilaveten biraz daha su katabilirsiniz.
  • Soğanlar pişince üzerine domatesi atıyorum ve kıyma ..zaten kıymada yağ var…işte bu yağ ile kavuruyorum..mis gibi kıyma kokusu geliyor. Diğer malzemeleri de yapacağım yemeğe göre …üzerine ekliyorum.
Sebzeli yemekler
  • Sebzeyi atıp bir iki kez kavurduktan sonra..suyunu koyup tereyağını..ya da zeytinyağını üzerine gezdiriyorum ve ohhh pişiyor.

Bir ikinci yöntemim de…

  • Zerdeçal…yemeklerime bir çay kaşığı zerdeçal atıyorum ya da tazesini rendeliyorum. Ama fazla değil sadece bir çay kaşığı..çünkü

Her şeyin fazlası zarar…

Bunları ne için yapıyorum…ee yaş ilerliyor ve Hastalıklar kapıda bizi bekliyor…içeri almak istemiyorum…hasta olmak istemiyorum. Çocuğumunda sağlıklı bir

birey olması için çabalıyorum..

Sebzeli yemekler Düdüklü tencere…

Ayrıyeten uzmanların dediğine göre…sebzeli yemekler düdüklüde sadece uzun süre beklemek istemediğimiz şeyleri pişirmeliymişiz..

Düdüklüye atıp pişirirseniz…vitaminleri gidiyormuş.

Ben düdüklüde sadece..nohut..fasulye..et..gibi yemekler pişiriyorum. Onlar piştikten sonra zaten sebze hemen ocakta pişiyor.

Ülkemizde bildiğiniz gibi 4 mevsim var..ee bu neye yarıyor..sebze ve meyve bakımınından zenginliğimizi gösteriyor. Allah’ın ülkemize bahşettiği bu özellikten

gelen sebze ve meyvelerimşzin vitaminini evimizde sık sık kullanmalıyız.

100 g kıyma da = 202 kcal var..%38 protein..

100 g nohut da = 360 kcal var…%22 protein..

Yani alma imkanımız olmazsa..kıyma yerine nohut ya da benzeri gıdalar bizim protein ihtiyacımızı gideriyor.

Sebzeli yemekler Pişirme

Bazı sebzeler suya girdi mi büzüşüyor rengi gidiyor ve vitamini yok oluyor. Ispanak ,brokoli, gibi..

ıspanak yemeğine başlamadan önce ıspanağı buharda pişirip ..önceden yaptığımız..domatesli ,soğanlı karışıma katarsak..vitamini ölmez.

Bir tane buharda pişirme aparatı alırsak ki çok ucuz..bu gibi sebzeleri daha vitaminli bir şekilde pişiririz.

Sağlığımız önemli..


Bir Cevap Yazın