Kremalı mantar çorbası

Hmmmm…mis gibi koktu

Kremalı mantar çorbası tarifimizde kullandığımız kültür mantarın çok türlü çeşidi var.


Antioksidanlar bizim için çok önemlidir. Hangi yiyecekler antioksidan mantar,yeşil sebzeler,domates…bu antioksidanlar bizim için kanserle mücadele ederler.

Bizim için başka ne önemli..? Vitaminler..özellikle D vitamini , D vitaminini en iyi şekilde güneşten alırız…peki ülkemizde 4 mevsim var. Güneş olmayan günlerde

D vitamininden zengin besinler ile eksiğimizi tamamlamalıyız. İşte mantar türlerinden istridye mantarı D vitamini yönünden çok zengindir.

Ayrıca somon,karaciğer,süt ürünleri..de D vitamini bakımından zengin besinlerdir.

Özellikle Kore’de , Çin’de..bulunan bir mantar türü vardır ki …taş gibi serttir ve küçük parçalara ayrılarak çayı yapılır bu mantarın kanseri tedavi ettiği yıllardır söylenmektedir.

Mantarı her yemekle kullanabilirsiniz..yağda kavurup etin yanına koyabilirsiniz. Mantarın o güzel aroması her yemeğe yakışır.

Tehlike

Mantarın tarihi  ve nereden aldığınız önemli  , mantar zehirlenmesine engel olabilmek için buna dikkat etmeliyiz. Kültür mantarını beyaz almaya ve dolapta çok tutmadan tüketmeye dikkat edin.

Herşeyin fazlası zarar


Kremalı mantar çorbası


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

133 kcal


Malzemeler

Üzerine


Talimatlar

Mantarları hazırlıyoruz.
Mantarlarımızı yıkıyoruz ve Çorbayı taneli istiyorsanız..çok minik doğrayıp o şekilde kavurarak yapabilirsiniz. Yoksa dörde bölüp –rondo dan geçirecekseniz

Kremalı mantar çorbası

Pişirmeye geçiyoruz.
Tencerede terayağını ve az zeytinyağını ekleyin (tereyağ yanmasın) vedoğradığınız soğan ve sarımsakla 1-2 dakika çevirin.
Üzerine mantarlarınızı koyun. (Doğradığınız ya da ronfodan geçirdiğiniz) Ve yumuşayıncaya kadar pişirin.

Püre ya da taneli.
Pişen mantar ,soğan ve sarımsakları püre şeklinde istiyorsanız rondodan geçirin. Yoksa zaten minik doğradığınız mantarlar pişince daha da küçülecekler onların üzerine unu ekleyip 1-2 taşım pişirin.

Son aşamalar.
Tencerenin yarısına kadar su eklemeye başlayın ama Suyu eklerken yavaş yavaş ekleyin ki un topak topak olmasın..
Suyu ekledikten sonra tuzunu karabiberini ve kremayı ekleyin ama gene yavaş yavaş…işte bitti.

Süsleme.
Kaselere aldıktan sonra üzerine..minik minik doğradığınız maydanozlarla süsleyebilirsiniz.


Elinize sağlık-Afiyet olsun


Karidesli enginar,Kremalı mantar çorbası

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.