Reçel ve marmelat nasıl yapılır

Reçel ve marmelat nasıl yapılır

Reçel ve marmelat

Hergün kalktığımızda bizi sofrada bekleyen rengarenk Reçel ve marmelat nasıl yapılır…

Aralarındaki fark reçelde taneler olur. Marmelat da ise tane yoktur bir jel şeklindedir. O zaman mantıken reçelin tanesiz tarafı marmelat oluyor…

Mürdüm eriği marmelatı, Reçel ve marmelat nasıl yapılır

Reçel ve marmelat, ikisi de meyvelerin şekerli su ile kaynatılması sonucu elde edilen tatlı, yaygın olarak kahvaltıda tüketilen yiyeceklerdir. Ancak, reçel ve marmelat arasında bazı farklılıklar vardır.

Reçel, meyve parçalarının şekerli sıvıda kaynatılmasıyla yapılan bir üründür. Reçeller genellikle daha kalın bir kıvama sahiptir ve meyve parçaları reçelde hala görülebiliyor. Reçellerin şeker oranı yüksektir ve daha uzun süre dayanıklıdırlar. Reçel yaparken meyve suyu yerine tüm meyveler kullanılıyor.

Marmelat ise, meyve suyu ve meyve parçalarının karışımından yapılıyor. Meyve suyu, meyve parçalarından daha fazla kullanılır ve marmelatın kıvamı daha pürüzsüz ve Marmelatın şeker oranı reçelden daha azdır ve daha az dayanıklıdır. Marmelat yaparken meyve suyu daha fazla kullanılıyor.

Başka bir fark ise, reçel ve marmelat yaparken kullanılan meyvelerin çeşitliliğidir. Reçel genellikle turunçgil, ahududu, çilek, kayısı, kiraz ve çilek gibi meyvelerden yapılırken, marmelat genellikle portakal, limon, greyfurt, elma ve armut gibi meyve sularından yapılıyor.

Sonuç olarak, reçel ve marmelat arasındaki en temel fark, meyve parçalarının ve meyve suyunun kullanım oranlarıdır. Reçeller daha kalın bir kıvama sahipken, marmelatlar daha pürüzsüzdür. Reçellerin şeker oranı daha yüksek ve daha dayanıklıdır, marmelatların şeker oranı daha düşük ve daha az dayanıklıdır.

Kurabiye yaparken

Marmelat koyabiliriz. Yani reçelin pürüzsüz yerini

Reçel yapılışı

Annem hep meyveleri ayıklar ve güneşe koyardı. Erttesi gün de kaynatırdı. Çilek gibi çabuk dağılabilecek meyveleri geceden ıslatmak daha güzel olur. Ama sert meyve ise kaynatıp biraz yumuşattıktan sonra şekerle kaynatmak gerekiyor.

Düşük ısı çok önemlidir.

O zaman şeker olması gerektiği gibi erir ve çözülür , tencereye yapışmıyor. Genelde reçeli yaparken köpüklenme olur işte bu köpükleri ayırmak lazım.

Kaynadıkça köpükler artar ama bir ara köpüklenme azalır gibi olur işte reçel olmaya başlamıştır. Bu sırada limon sıkarsak reçel şekerlenmiyor. Kontrol etmek için bir tabağa bir kaşık reçel konur ve soğuması bekleniyor. Reçel tabakta akmıyor olduğu yerde durursa ..olmuştur.

Reçelin şekerlenmemesi için bu kıvam çok önemlidir. Sulu olursa çabuk şekerlenebiliyor.

Saklanması

Temiz kavanozlara sıcakken reçeli koyun ama kapağını soğuyunca kapatmalısınız. Reçel buzdolabında saklanmaz ama güneşten de uzak tutmanız gerekli.

Güneş görmeyen oda sıcaklığındaki yerler uygundur.

Marmelat yapılışı

Meyveleri doğrayarak şekerle kaynatırız. Zaten doğranan meyveler eriyecek ve geriye yumuşacık jel kalacaktır. Çok sertse meyve rendeleyebilirsiniz ya da

kaynattıktan sonra süzgeçten geçirirsiniz. Sadece amaç jel şeklinde tanesiz olmasıdır. Bu şekilde kurabiyelerde..düğme bisküvi , cevizli ay kurabiye gibi…

Kireç kaymağında reçel yapımı

Hatayın geleneksel bir reçel yapımı şeklidir. Aslında kabak tatlısını bile bu şekilde yapıyorlar. Amaç ne..? Meyvelerin bozulmadan diri kalmasıdır.

Mesela Nasıl yapılıyor…?

  • Sönmemiş taş kireç su ile beraber çözelti oluşturuyor , yaklaşık bir saat bu çözelti bekletilir ki kireç dibe çökebilmelidir.Ayrıca Kireç dibe çökünce üstte kalan sıvı çok duru olmalıdır.
  • İşte bu su dipteki kireç kıpırdatılmadan ayrılmalıdır.
  • Ayrılan suyun içine besin konulur ve bir gece bu su içersinde bekletilmeli.
  • Bir gece bekleyen besin..reçel , marmelat , tatlı yapımında kullanılıyor.
  • Bekletilen besin ..örneğin çilek..aynı reçel yapma işlemine tabi tutuluyor. Şekerde kaynatılır ve reçel oluyor. Çilek cam gibi sapasağlam kalır ve efsane reçel olur.

Reçel ve marmelat nasıl yapılır…konusunda bildiklerim bu kadar..haydi reçel yapalım…

Herşeyin fazlası zarar…Bir Cevap Yazın