Kıymalı taze fasulye

Vitamin ve lifle dolu bir sebzedir.

Kıymalı taze fasulye yemeğimiz ayıklaması dışında gayet basit bir yemek çünkü genelde ben kılçıklarını mutlaka tek tek kesiyorum.

Taze fasulye : Vitamin ve lifle dolu bir sebzedir.

İçeriğinde bulunan K vit. İle kemiklerimizi korur. Lifler ise bağırsaklarımızın iyi çalışmasını ve sindirimimizi düzenliyor.

İçersindeki yoğun lif sayesinde diyet yemeği olarak kullanılabilir. Kalorisi az , lif bol…diyet yaparken en çok rastladığımız sıkıntı -kabızlık- işte bu sorunumuza yardımcı oluyor. 100 gr’ı : 30kcal dir. Diyet yaparken haşlayıp tüketebilirsiniz çünkü lifler sayesinde sizi tok tutma özelliği vardır.

İçersinde barındırdığı antioksidanlar sayesinde kalbimizi korur. Kalp ile ilgili rahatsızlık olmasını engeler.

Hamilelik dönemi için gerekli demiri doğal yolla böyle demir vitamini ihtiva eden sebzeler ile geçirmeniz demir ihtiyacınızı giderebilir tabii ki yeterli olmayabilir ama takviye olarak yiyebilirsiniz.

Kanıtlanmış araştırmalara göre içersindeki bazı özel mineraller ile kanser riskini de azaltıyormuş.

Sağlığımız çok önemli

  1. Yemek yaparken : yağı çok yakmayın
  2. Soğanı yağ yerine su ile pişirebilirsiniz. 1/2 bardak su yeterli.
  3. Sebzeleri iyi yıkayın.
Herşeyin fazlası zarar

Kıymalı taze fasulye


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

25 dk

Kalori

165 kcal


Malzemeler


Talimatlar

Fasulyeleri doğrayın.
Kıymalı taze fasulye için , fasulyelerimizin kılçıklarını ayıklayıp doğruyoruz. Kılçıkları ayıklamazsak yerken çok fena ağzımıza gelip bizi rahatsız edebiliyor. Ben annemden kalan bir slışkanlık..küçük küçük doğruyorum. Siz istediğiniz şekilde doğrayın. Daha sonra da iyice yıkayın.

Kıymalı taze fasulye

Soğanları öldürün.
Soğanımızı yarım bardak suda öldürüyoruz.Ben yağı yakmayı çok sağlıklı bulmuyorum.

Kıymalı taze fasulye

Suyu bitmeye yakın kıymayı atıyoruz .Kıymanın kendi yağı ile karıştırıyoruz.(Daha yağ koymadık) Kıymanın yağsız mis gibi kokusunu duyuyoruz. Zaten kıymanın kendisinin doğal yağı var. Ben kıymayı buzluktan çıkarıp atıyorum ki suyu çıkmasın.

Kıymalı taze fasulye

Salçayı ekledik.
salça ya da rendelenmiş domatesi ekliyoruz.

Kısık ateşte karıştırmaya devam ediyoruz..Domatesin , salçanın kendi suyu yetiyor.

Fasulyelerimizi ekliyoruz.
doğradığımız yıkadığımız fasulyeleri ekliyoruz. 5 dakika kadar kavuruyoruz.

Yağı ve suyunu ekliyoruz.
Kavurduğumuz fasulyelerin üzerini az geçecek kadar su koyuyoruz ve tereyağımızı ekliyoruz. Ohhh mis mis..ekmek banalım.Elinize sağlık – Afiyet olsun


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.