Kıymalı karnabahar

Sağlığımız önemli..

Kıymalı karnabahar yemeğini çok sık yapıyorum , biraz gaz yapıyordum ama tadını çok seviyorduk. Fazlasının zarar verdiğini öğrenince seyrekleştirdim.

karnıbahar : bol vitamin ve mineral içermektedir. 100 gr’ında ‘0’ mg kolestrol ve 0,3g yağ bulunuyor.
Bir porsiyonu 18kcal dolayısıyla diyet yapanlar tercih edebilir. Karnıbaharı haşlayıp baharatlarla tadlandırabilirsiniz.

Kalp sağlığı..bağışıklık sistemi…göz sağlığı..içerisindeki çinko ile: yaralarınız daha çabuk iyileşebilir…kemiklerimizi korur…kötü toksin atıcı…kabızlık ve ülsere iyi geliyor…gibi gibi

Sağlığımız çok önemli : bu yüzden yemeklerinizi pişirirken

  1. yağı çok yakmayın
  2. hiçbirşeyi fazla yemeyin
  3. soğanları yağda değil suda pişirin.

Bu sebzemizi her sebze gibi..her yiyecek gibi fazla tüketmemek lazım.

Çok fazla alımıyla kanımızın dengesini bozabiliyor kan pıhtılaşmasına yadımcı olan K vit. Dengesini bozabiliyormuş.

Her şeyin fazlası zarar…


Kıymalı karnabahar


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

5 dk

Kalori

250 kcal

Malzemeler


Talimatlar

karnıbaharlarınızı hazırlayın.
Karnıbaharlarımızı çiçeklerinden ayırıp haşlayalım bıçakla kontro edin çok yumuşamasın kaynadıktan sonra 5-6 dk yeterli. Süre bitince süzüp soğutalım.

Soğanlarımızı yemeklik doğrayalım.

soğanları kavurun.
Tenceremize zeytinyağ ve tereyağını koyalım ,(sadece tereyağını koyarsak tereyağ yanar.) üzerine soğanlarımızı koyarak kavuralım. Ya da..

Bu benim usulüm : ve çok sağlıklı , 1/2 bardak suyu tencereye koyuyoruz ve soğanları su ile öldürüyoruz zaten su bitmeye yakın soğanlar pişiyor.Bunun üzerine kıymayı koyuyoruz (daha yağ koymadık) kendinyağıyla kıyma kavrulur. Üzerine domatesleri ekliyoruz ve karnıbarları koyup 1-2 karıştırıyoruz en son tereyağ ve su ekleyip pişiriyoruz. ÖNCE SAĞLIK

Benim usulümle istemezseniz kavurduğunuz soğanların üzerine sırasıyla kıymayı ve domates rendesini koyun 5-6 dk sonra karnıbaharları ekleyin.

Üzerine yeterli su koyun ve pişirin 10-15 dk yeterlidir.

isterseniz yemeğinize taze zerdeçal rendeleyebilirsiniz.This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.