Kıymalı karnabahar

Kıymalı karnabahar

Sağlığımız önemli..

Kıymalı karnabahar yemeğini çok sık yapıyorum , biraz gaz yapıyordum ama tadını çok seviyorduk. Fazlasının zarar verdiğini öğrenince seyrekleştirdim.

karnıbahar : bol vitamin ve mineral içermektedir. 100 gr’ında ‘0’ mg kolestrol ve 0,3g yağ bulunuyor.
Bir porsiyonu 18kcal dolayısıyla diyet yapanlar tercih edebilir. Karnıbaharı haşlayıp baharatlarla tadlandırabilirsiniz.

Kalp sağlığı..bağışıklık sistemi…göz sağlığı..içerisindeki çinko ile: yaralarınız daha çabuk iyileşebilir…kemiklerimizi korur…kötü toksin atıcı…kabızlık ve ülsere iyi geliyor…gibi gibi

Sağlığımız çok önemli : bu yüzden yemeklerinizi pişirirken

  1. yağı çok yakmayın
  2. hiçbirşeyi fazla yemeyin
  3. soğanları yağda değil suda pişirin.

Bu sebzemizi her sebze gibi..her yiyecek gibi fazla tüketmemek lazım.

Çok fazla alımıyla kanımızın dengesini bozabiliyor kan pıhtılaşmasına yadımcı olan K vit. Dengesini bozabiliyormuş.

Her şeyin fazlası zarar…


Kıymalı karnabahar

Kıymalı karnabahar


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

20 dk

Kalori

250 kcal

Malzemeler
Kıymalı karnabahar Talimatlar

karnıbaharlarınızı hazırlayın.
Karnıbaharlarımızı çiçeklerinden küçük parçalara ayırıp haşlayalım. bıçakla kontrol edin ,çok yumuşamasın kaynadıktan sonra 5-6 dk yeterli. Çünkü sonrasında diğer malzemelerle bir daha pişecek. Süre bitince süzüp soğutalım.

soğanları kavurun.
Soğanlarımızı yemeklik doğrayalım. Tenceremize zeytinyağ ve tereyağını koyalım ,(sadece tereyağını koyarsak tereyağ yanar.) üzerine soğanlarımızı koyarak kavuralım. Ya da..

Bu benim usulüm : ve çok sağlıklı , 1/2 bardak suyu tencereye koyuyoruz ve soğanları su ile öldürüyoruz zaten su bitmeye yakın soğanlar pişiyor.Bunun üzerine kıymayı koyuyoruz (daha yağ koymadık) kendinyağıyla kıyma kavrulur. Üzerine domatesleri ekliyoruz ve karnıbarları koyup 1-2 karıştırıyoruz en son tereyağ ve su ekleyip pişiriyoruz. ÖNCE SAĞLIK

Benim usulümle istemezseniz kavurduğunuz soğanların üzerine sırasıyla kıymayı ve domates rendesini koyun 5-6 dk sonra karnıbaharları ekleyin.

Üzerine yeterli su koyun ve pişirin 10-15 dk yeterlidir. Karnabaharların fazla yumuşak ve dağolmış olmaması için fazla pişirmeyin.

isterseniz yemeğinize taze zerdeçal rendeleyebilirsiniz. Fayda ve zararlarına sayfamdan bakabilirsiniz.Bir Cevap Yazın