Kıymalı yaprak dolması

Kıymalı yaprak dolması

Hafızamız için…

Kıymalı yaprak dolması yapması eziyet ama yenmesi var ya…son kalan dolma için kavga bile edilir….dolmamız için kullandığımız asma yaprağı…vitamin ve mineral doludur.

Asma yaprağını pazardan alıyoruz ya da marketlerden salamura şeklinde bulunuyor. Her ikisinede aynı muameleyi uyguluyoruz. Zeytinyağlı yaprak sarması için de aynı şekilde salamura ya da taze yaprak kullanılır..

Asma yaprağının bildiğimiz gibi meyvesi üzümdür. Asma yaprağı ülkemizin her yerinde yetişebilir.

Hafızamız için çok faydalı olan asma yaprağı Alzheimer hastalığını da önlüyormuş.

İçersindeki bir çok vitamin içersindeki A vitamini ile göz sağlığımızı koruyoruz.

İçersindeki E,C,D..vitaminleri bize enerji verir ve bağışıklığımızı korur.Kanser oluşumunu önleyerek bağırsaklardaki olumsuz gelişen izleri yok eder.

Kayda değer bir zararı yokmuş fakat salamura yaprakları önceden kaynatmamız içersindeki fazla tuzun gitmesi içindi. İşte bu fazla tuz yüksek tansiyon için iyi değil tuzdan uzak durması gerekenler yaprakları ya taze almalı ya da çok iyi kaynatmalıdır.

Herşeyin fazlası zarar

Kıymalı yaprak dolması

Kıymalı yaprak dolması


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

30 dk

Kalori

220 kcal


Malzemeler


İç harcı içinKıymalı yaprak dolması Talimatlar

salamura yaprakları hazırlayın.
Yapraklarımız salamura ise hemen bir suya koyup kaynatın ki tuzu gitsin. 2-3 dakika kaynattıktan sonra altını kapatın 10 dk bekletin.

dolmanın iç harcını yapalım.
Bir kaba kıyma , pirinç , nane , küçük doğranmış soğan , 2 ç.kaşığı domates rendesi, tuz , karabiber ekleyelim ve harcı iyice karıştıralım.

yaprakları saralım.
Yaprakların parlak kısmı alta gelecek şekilde 1 çay kaşığı kadar harcı içine koyup sarın. Yaprağınız büyükse daha fazla harç koyun.

Dolmaları altını yapraklar ile kapladığınız bir tencereye dizin.

Kıymalı yaprak dolması

Tereyağ koy.
Tencereye yerleştirdiğiniz sarmaların üzerine 1 çorba kaşığı tereyağını küçük parçalar halinde koyun.

Sulu salça dök.
Dolmaların üzerine 1 çorba kaşığı sulu salçayı ilave edin.

Suyunu dök
Ne kadar sulu yemek seviyorsanız o kadar su ekleyin. Bazıları yemeğe ekmek banmayı çok sever. Ben üzerleri geçene kadar su ekliyorum yarım bardak su kalıyor anca pişiyolar.

Üzerine tabak koy
yaprakların yayılmaması için dolmaların üzerine tabak konulur. Tabak ile dolmaların arasına bir çay kaşığı dolma içi koyarsanız pirinçlerin pişip pişmediğini oradan kontrol edebilirsiniz.

Elinize sağlık – Afiyet olsun

Kıymalı yaprak dolması

Bir Cevap Yazın