Kıymalı yaprak dolması

Hafızamız için…

Kıymalı yaprak dolması yapması eziyet ama yenmesi var ya…son kalan dolma için kavga bile edilir….dolmamız için kullandığımız asma yaprağı…vitamin ve mineral doludur.

Asma yaprağını pazardan alıyoruz ya da marketlerden salamura şeklinde bulunuyor. Her ikisinede aynı muameleyi uyguluyoruz. Zeytinyağlı yaprak dolması için de aynı şekilde salamura ya da taze yaprak kullanılır..

Asma yaprağının bildiğimiz gibi meyvesi üzümdür. Asma yaprağı ülkemizin her yerinde yetişebilir.

Hafızamız için çok faydalı olan asma yaprağı Alzheimer hastalığını da önlüyormuş.

İçersindeki bir çok vitamin içersindeki A vitamini ile göz sağlığımızı koruyoruz.

İçersindeki E,C,D..vitaminleri bize enerji verir ve bağışıklığımızı korur.Kanser oluşumunu önleyerek bağırsaklardaki olumsuz gelişen izleri yok eder.

Kayda değer bir zararı yokmuş fakat salamura yaprakları önceden kaynatmamız içersindeki fazla tuzun gitmesi içindi. İşte bu fazla tuz yüksek tansiyon için iyi değil tuzdan uzak durması gerekenler yaprakları ya taze almalı ya da çok iyi kaynatmalıdır.

Herşeyin fazlası zarar

Kıymalı yaprak dolması

Kıymalı yaprak dolması


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

30-40 dk

Kalori

220 kcal


Malzemeler


Talimatlar

dolmanın içini yapalım.
Dolmalarımızı sarmaya başlamadan önce dolma içini yapmalıyız ki soğusun.

salamura yaprakları hazırlayın.
Yapraklarımız salamura ise hemen bir suya koyup kaynatın ki tuzu gitsin. 2-3 dakika kaynattıktan sonra altını kapatın 10 dk bekletin.

soğanları kavurun.
Şimdi soğanlarımızı incecik doğruyoruz ve 1/2 bardak su ile öldürülür. Ya da yağda kavurun.

pirinçleri ekleyin.
İyice yıkanmış pirinç konur ,hafif ateşte suyunu çekene kadar pişirilir. Soyduktan sonra kıyma konur ve karıştırılır. Kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber ilave edilir.

yaprakları doldur.
Yaprakların İçleri doldurularak sarılır.

tencereyi hazırla.
Tencereye muntazam bir şekilde boş yapraklar dizilir ve daha sonra sardığımız yapraklar yerleştirilir. 25 gr domates salçası ilave edilir.

pişirmeye başla.
yaprakların yayılmaması için dolmaların üzerine tabak konulur. Tabak ile dolmaların arasına bir çay kaşığı dolma içi koyarsanız pirinçlerin pişip pişmediğini oradan kontrol edebilirsiniz.

suyunu ekle.
Bir bardak su koyularak pirincin suyu çekinceye kadar pişirilir.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.