Peynir altı suyu

Peynir altı suyu

Peynir altı suyu..faydası saymakla bitmiyor.

Sporcular için..sporcular vücut geliştirme yaparlerken çoğunlukla whey protein kullanıyorlar. Sütten peynir yapımı sonrası katı bölüm peynir sıvı bölümse peynir altı suyudur(whey) işte bu kıymetli protein kaynağı bir takım işlemlerden geçerek hidrolize edilerek içindeki su ve diğer kül kısımları uzaklaştırılarak whey protein halini alıyor.

Eskiden bu peynir altı suyun değeri bilinmez atılırmış. Sonradan keşfedilen peynir altı suyunun şu anda büyük ticari değeri vardır.

Sütte çok fazla protein bulunur.
100 g. mında : 3,6 protein bulunur. Bu protein ikiye ayrılır. %80 kazein, geriye kalan bölüm de peynir altı suyudur.

Ayrıca dışarıdan gıdalarla almamız gereken kısa zincirli essansiyel amino asitler olarak bilinen histidin, lizin, fenilanin, metiyonin, tireonin, lösin, izolasin, valin içermektedir.

Amino asitler proteinin yapı taşları olduğundan kas sistemimiz için olmazsa olmaz yapı taşlarıdır ,gün içinde yorularak yıpranmış kas sitemimizi gece uyuduğumuzda melotonin etkisi ve growth hormonun amino asitleri kullanarak onarması ile bir sonraki güne dinç bir şekilde kalkmamızı sağlayanda amino asitlerdir.

peynir altı suyu bu amino asitler için bulunmaz bir kaynaktır.

Peynir altı suyu gıda endüstrisinde besin değerini arttırmak için bisküvi, hazır çorbalar ,dondurmalar,bebek mamaları gibi birçok üründe kullanıldığı bilinmektedir.

Vucutta kalsiyum emilimini arttırdığı bilindiğinden özellikle yaşlı hastaların beslenmesinde kullanılmaktadır.
Kullanımı kolay olduğundan su , meyva suyu ile karıştırılarak diyet ve sporcuların vazgeçilmez öğün tamamlayıcı favori gıdalarından olduğu söylenmektedir.

Gerçek katkısız whey proteini şeker ve tuz içermediğinden tip 2 diyabet hastalarının şeker seviyesini yükseltmediği için öğün yerine kullanıldığı bilinmektedir.

Genellikle günümüzde sporcuların kullanmasıyla popülerleşen peyniraltı suyu aslen yukarıdada bahsettiğim gibi gıda endüstrisinde çok uzun zamandır kullanılmaktadır.

Yalnız sporcu besini olarak değil yaşlı ,ameliyat sonrası nekahat dönemi, çocukların büyüme döneminde faydası olduğundan kullanılmaktadır.

Özellikle sporcu ve yaşlılarda probiyotik etkisi sebebiyle gaz şişkinliğinin azaltılmasında , içerdiği fazla miktardaki kalsiyum sebebiyle kemiklerin gelişmesi veya kemiklerin kütle kaybetmesi sonucunda kırıkların ,kemik eğriliklerinin oluşmasının önlenmesinde, yararlı olduğu söylenmektedir.

Peynir altı suyu , hyalüronik asit içerdiğinden güzellik sektöründe cilt bakım ürünlerinde cildi diri ve yaşlanmasını önlemek için kullanıldığı bilinmektedir.

Peynir altı suyu

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.