Yoğurt çorbası

Düğün çorbasının kardeşi…

Yoğurt çorbası tarifimizde protein kaynağımız yoğurdu kullanıyoruz. Yoğurdun faydaları var mı?

Yoğurt yıllardan beri soframızın bir köşesinden eksik olmaz. Aslında belki bilerek bilmeyerek hayatımızın en önemli ilaçlarından birini koyuyoruz soframıza ve

kendi yoğurdumuzu kendimiz yapmalıyız ki daha yararlı olabilsin. Bir yerlerde kutulara koyup satılıyor ama vitaminleri ,içindeki değerlerini kayboluyor mu?

Diyet yapanlar…bolca yoğurt yemeli , çünkü vücudumuzdaki yağları yaktığı bilimsel araştırmalarla ortaya çıkmış. Ezogelin çorba da tam diyet yapanlar için uygun bir çorba…

Kemiklerimiz…yoğurt gibi süt ürünleri içersinde kalsiyum bulunduğundan bizim kemiklerimizi ve kaslarımızı sağlamlaştırır ve korur.

Her gün yiyeceğimiz yoğurt ile tansiyonumuz dengelenir ve dolayısıyla kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyondan bizi korur.

Yoğurt ile yapılan bir sürü yüz maskesi tarifi bulunuyor dolayısıyla cikdimize de iyi geldiği aşikar…

Güneşte bütün gün unutup yatmışız..off yandık..büyüklerimiz hemen yoğurt sürerdi ve bunu şahsen ben küçükken denemiştim. Güneş yanığından oluşan ağrım geçmişti ve kısa sürede güneş altına geri dönmüştüm.

Herşeyin fazlası zarar

Yoğurt çorbası


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

20 dk

Kalori

200 kcal

Protein deposu..


Malzemeler


Talimatlar

Öncelikle pirinci hazırlıyalım.
Pirincimizi iyice yıkayıp süzelim.

Pişirmeye başlayalım.
Tencereye malzemeleri teker teker ekliyoruz. öncelikle yağ ve unu koyup bir iki taşım karıştırıyoruz.
Yağı çok fazla yakmadan pirinci ekliyoruz. Bir iki taşım da pirinci karıştırıyoruz. Çırpma teliyle karıştırırsanız daha kolay olur.
Pişirmeye yoğurdu ekleyerek devam ediyoruz. Tuzunu da ekleyip yavaş yavaş suyu ekleyin.
Topaklanmaması için çok hızlı karıştırmak gerekiyor. Belli bir süre sonra çorba kıvama gelecek…pirinci deneyerek pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz. Pirinçler pişince çorba olmuş demektir.

Üstüne
Çorba pişince nanemizi ekleyip demlenmesi için tencerenin kapağını kapatıyoruz.
sıcakken servis yaparken üzerine tereyağ-kırmızıbiber eritip ekleyebilirsiniz.

Çorba daha sonra soğudukça şişer…üzerine su ekleyip pişirebilirsiniz. Aslında çok bereketli bir çorba…su ekledikçe ertesi güne çorbanız hazır.


elinize sağlık -Afiyet olsun

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.