Sebzeli bulgur pilavı

Sebzeli bulgur pilavı

Türk ürünü bulgurumuz

Sebzeli bulgur pilavı diğer pirinçlere göre farklılık gösteriyor.

Esmer mi?….Beyaz mı? …Bulgur mu?…basmati mi?…

Bu konu çok fazla tartışma konusu ben size araştırmalar sonucu çıkan özelliklerini yazacağım seçim her zaman ki gibi sizindir.

Sağlığımız çok önemli hele ki ..belli bir yaşa gelince artık sağlıklı beslenmek lazım diyoruz ama bu seçimi daha önceden hatta çocuklarımız ile başlamak gerekiyor.

Araştırın…okuyun…size mantıklı geleni seçin..

Arsenik

Arsenik çevremizde doğal olarak bulunan zehirli bir maddedir. Son zamanlarda pirinç içersinde çok fazla arsenik bulunduğu tespit edilmiş ve Çoğu yiyecekte , deniz ürünlerinde , pirinç ve pirinçten yapılan  yiyeceklerde , bitki ve hayvan içine girdiği söyleniyor.

Kirli hava ile bu olay daha da artmıştır. Pirincin içeriğine bulaşır ki kabuklu olmasından dolayı en fazla esmer pirinçte bulunuyormuş.

Basmati pirinçte ise hiç denilebilecek kadar az varmış.

Esmer pirinç

Kabuklu olan esmer pirinç tam tahıllıdır. Dış kabuğunda bütün lif , vitamin ve antioksidanlar bulunuyor.

Diyabet hastalığı için ideal. Şeker kana daha yavaş katılıyor.

beyaz pirinç

Beyaz pirinçte  çok az lif ve yağ var , tahıl hiç yok çünkü işlem gördükten sonra tahıllarından uzaklaştırılıyor. Piştikten sonra da vitamin ve minerallerini kaybettiği söyleniyor.

Arsenik esmer pirince nazaran beyaz da daha az bulunuyor.

Glisemik indeksinin 100’e yakın olması 1 kase beyaz pirincin = 1 kase şeker kadar kötü olduğunu işaret ediyor. Bu yüzden pilav yedikten sonra hemen acıkırız bizi tok tutmaz.

İçerisinde barındırdığı fazla karbonhidrat  Diyabet hastaları için iyi değildir. Çünkü daha çabuk kana karışıyor ve böylece diyabet hastaları önemli olan kan şekeri yükseliyor.

Bazı araştırmalarda dünyanın yarıdan fazlasının özellikle uzakdoğu ülkelerinin fazla beyaz pirinç tükettiği ve bu yüzden diyabet riskinin arttığı gözlemlenmiş.

Bulgur

Bizim bulgurumuz Türk ürünüdür. Uzakdoğuların bulguru yediklerinde çok sevdiklerini ve bazı ülkelerin bulgur depoladıkları hakkında yazılar var. 

Lif bakımından oldukça zengin bir gıdadır. İçerdiği lif ve bazı vitaminler sayesinde sindirim sistemimizde önemli görevleri bulunmaktadır.

Sindirimin rahat olması ve içerdiği bazı mineraller sayesinde  ..? Bağırsaklarımıza ve bağırsakda oluşabilecek kanser riskimizde azalıyor.

Glisemik indeksinin düşük olması bulguru tercih etmemiz gerektiğinin bir başka sebebi olabiliyor. Hem de bizi beyaz pirinçten çok daha fazla tok tutar.

Basmati

Basmati pirincin de glisemik indeksinin düşük olması bizi uzun süre tok tutması ve özellikle düşük nişastaya sahip olması ,onu tercih etmemiz konusunda bizi kıpırdatıyor.
Diyetlerde özellikle bu yönlerinden tercih edebileceğimiz bir pirinç çeşididir. Ama ülkemizde yetişmesi olanaksız çünkü özel iklim gerektirmektedir. Tek dezavantajı bu olsa gerek ama marketlerden ya da doğu ülkelerine seyahat yaptığınızda temin edebilirsiniz.
Eee…şimdi ne yapacaz. Ben basmati ve bulguru tercih ediyorum…ya siz?

Sebzeli bulgur pilavı

Sebzeli bulgur pilavı


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

170 kcal


Sebzeli bulgur pilavı Malzemeler


Sebzeli bulgur pilavı Talimatlar

Önce bulguru hazırlayın.
1,5 bardak bulguru iyice yıkayalım.

sebzeleri hazırlayalım.
Sebzelerimizi küçük küçük doğrayalım.


Biber ve havucu kavuralım.
İki çorba kaşığı zeytinyağ içersinde kapya biberi ve havucu kavuralım.Salçayı ekleyin.yıkanmış bulguru da ekleyip kavurunuz.Üzerine 2,5 bardak soğuk suyu ekleyip 5 dakika harlı,daha sonra kısık ateşte ,tencereden baktığımızda delik delik olana kadar pişiriyoruz


Sebzeli bulgur pilavı

Bulgur pilavı normal pirinç pilavından daha faydalıdır.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Bir Cevap Yazın