Poğaça

Yumuşacık poğaça

Sade yumuşacık poğaça tarifini annem yıllardır yapardı ve ben peynir yiyemediğim için içini boş bırakırdı ya da çikolata koyardı.

Bu yumuşacık poğaçanın bin türlü şekli var. İçine istediğinizi koyabilirsiniz. Köfteli , çikolata kremalı,peynirli…

Poğaça

yumuşacık poğaça


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

2 saat

Pişirme

10 dk

Kalori

350 kcal


Malzemeler


Talimatlar

  • Mayalama Sade yumuşacık poğaça için öncelikle bir kabın içine 2 çorba kaş.şeker+maya+ılık(sıcak ya da soğuk olmayacak) süt konur.İyice karıştırılır.5-10 dakika beklenir.Maya kabaracaktır.
Poğaça
  • Maya resimdeki gibi kabaracak..
Poğaça

Diğer malzemeleri ekle.
Derince bir kaba kabarmış olan mayanızı ve üzerine su,tuz ve z.yağ koyup karıştırın.

Unu ekleyin.
Aldığı kadar unla kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir. Üzerini streçle örterek ,battaniyeye sararak yaklaşık 1 saat iki kat olana kadar bekletelim.
Eğer 1 bardak süt yerine 2 bardak süt ve 1 bardak su kullanırsanız. Daha uzun süre yumuşak kalıyor.

Dilerseniz içini doldurun.
İster boş ister peynirli,ya da istediğiniz herşeyi içine koyabilirsiniz.içine çikolata kreması koyulunca da çok güzel oluyor. Çocuklar için…

Tepsi mayası
üzerine yumurta sarısı sürdükten sonra tepsiye dizin ve 1 saat kadar iki kat olmasını bekleyin.

Fırına koyun.
önceden 180 dereceye ısıtılmış fırına koyun. 10 dk içersinde oluyor ama fırına göre değişebilir. Üzeri kızarınca alırsınız.

Yumuşacık bir poğaça oluyor. Üzerine yumurta sarısı ve az şeker karışımı sürerseniz. Parıl parıl parlar…ya da klasik yumurta sarısı..çörek otu..susam..

Poğaça

#    Değişik şekillerde yapabilirsiniz.

  • İsterseniz yuvarlak isterseniz rulo yapıp böyle değişik bir şekil yapabilirsiniz. Her ne şekli yaparsanız yapın mutlaka şekili yaptıktan sonra yumurtasını sürüp dinlendirmelisiniz.

Şekil verin.
Yoksa sandviç şekli mi vermek istiyorsunuz. Hatta arasına köfte,salam..koyabilirsiniz.

NOT

Sade yumuşacık poğaça ‘ yı 3-4 günde bir yapıyorum. Ertesi güne de içi yumuşak kalıyor. Mayadan dolayı bir kaç gün sonra sertleşiyor amaaa.. tost makinasına koyup ısıtınca eskisi gibi olmasa da sabahları kahvaltıda çocuğumu gönderirken çok güzel oluyor.


Evde ekmek tarifi


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.