Poğaça

Poğaça

Yumuşacık poğaça

Sade yumuşacık poğaça tarifini annem yıllardır yapardı ve ben peynir yiyemediğim için içini boş bırakırdı ya da çikolata koyardı.

Bu yumuşacık poğaçanın bin türlü şekli var. İçine istediğinizi koyabilirsiniz. Köfteli , çikolata kremalı,peynirli…

Evde yap senin olsun

Poğaça

yumuşacık poğaça


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

2 saat

Pişirme

10 dk

Kalori

350 kcal

Malzemeler

Hamuru;
Üzerine;

Poğaça Talimatlar

  • Mayalama.
    Sade yumuşacık poğaça için öncelikle bir kabın içine 2 çorba kaş.şeker+maya+ılık(sıcak ya da soğuk olmayacak) süt konur.İyice karıştırılır.5-10 dakika beklenir.Maya kabaracaktır.
  • Maya resimdeki gibi kabaracak..

Diğer malzemeleri ekle.
Derince bir kaba kabarmış olan mayanızı ve üzerine su,tuz ve z.yağ koyup karıştırın.( dilerseniz 1 bardak daha süt ve su koyabilirsiniz. Hem daha fazla poğaça çıkar hem de süt poğaçanın pamuk olmasını sağlıyor.

Unu ekleyin.
Aldığı kadar unla kulak memesi kıvamında bir hamur elde edilir. Üzerini streçle örterek ,battaniyeye sararak yaklaşık 1 saat iki kat olana kadar bekletelim.

Maya şişti
Sıcak bir yerde beklettiğimiz hamur iki kat oldu.

Poğaça

Şekillendirin.
Videodan ayrıntılı olarak izleyebileceğiniz şekilde şekillendirin. İstediğiniz şekli de verebilirsiniz.

Yumurta sarısı sür.
Şekillendirdiğimiz hamurları tepsiye dizin ve pekmez+yumurta sarısı karışımını sürün. Ardından üzerine çörek otu serpin.

Tepsi mayası
Yumurta sarısı ve çörek otu serptiğiniz hamurlara tepsi mayası yapın. Yani iki kat olana kadar bekleyin yaklaşık 1 saat… resimdeki gibi iki kat olsunlar.


Poğaça

Fırına koyun.
önceden 180 dereceye ısıtılmış fırına koyun. 10 dk içersinde oluyor ama fırına göre değişebilir. Üzeri kızarınca alırsınız.

Yumuşacık bir poğaça oluyor. Üzerine yumurta sarısı ve az şeker karışımı ..ya da pekmez ve yumurta sarısı karışımı sürebilirsiniz. Parıl parıl parlar…ya da klasik yumurta sarısı..çörek otu..susam..

Poğaça

Dilerseniz içini doldurun.
İster boş ister peynirli,ya da istediğiniz herşeyi içine koyabilirsiniz.içine çikolata kreması koyulunca da çok güzel oluyor. Çocuklar için…

#    Değişik şekillerde yapabilirsiniz.

  • İsterseniz yuvarlak isterseniz rulo yapıp böyle değişik bir şekil yapabilirsiniz. Her ne şekli yaparsanız yapın mutlaka şekili yaptıktan sonra yumurtasını sürüp dinlendirmelisiniz.
Poğaça

Şekil verin.
Yoksa sandviç şekli mi vermek istiyorsunuz. Hatta arasına köfte,salam..koyabilirsiniz.

NOT

Sade yumuşacık poğaça ‘ yı 3-4 günde bir yapıyorum. Ertesi güne de içi yumuşak kalıyor. Mayadan dolayı bir kaç gün sonra sertleşiyor amaaa.. tost makinasına koyup ısıtınca eskisi gibi olmasa da sabahları kahvaltıda çocuğumu gönderirken çok güzel oluyor.

Poğaça

Evde ekmek tarifi


Bir Cevap Yazın