Alman çöreği-Berliner

Alman çöreği-Berliner

Krapfen (Berliner)…


Alman çöreği-Berliner …Alman pastası tarifinde de bahsettiğim gibi …Almanlara özgü bu çöreğin değişik ülkelerde Almanyanın değişik bölgelerinde farklı isimler ile …işte bu tarif gibi …farklı tarifleri vardır.

Alman çöreği-Berliner

Alman çöreği-Berliner donut gibi yağda kızartılan bir hamur ve istenilirse içerisine marmelat konulabilir.

Kızarılması biraz zahmetli ..çünkü derecenin belli seviyede kalması gerekiyor. Çünkü çok yüksek sıcaklıkta içi pişmez sadece dışı pişer

Herşeyin fazlası zarar

Alman çöreği-Berliner

Alman çöreği-Berliner (krapfen)


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

170 kcal


Alman çöreği-Berliner Malzemeler


Mayalama;

Hamuru;
Üzerine;


Kızartmak için;Alman çöreği-Berliner Talimatlar


Öncelikle mayalama.
Maya+şeker+ılık süt ile mayalama işlemi yapalım. 5-10 dk. İçersinde maya kabarır.

Şekeri ekle
Alman çöreği (berliner)hamurumuzu yapmaya başlayalım. Bunun için diğer bütün malzemeleri ekleyelim.

Yumurtaları ekle
2 tam bir de iki sarı yumurta ekleyin. Unu eklemeden önce buraya kadar koyduklarınızı iyice karıştırın. Özellikle tereyağının iyice eridiğine emin olun.

Alman çöreği-Berliner

Alman çöreği-Berliner

Un ekle.
Unu eklerken 3 bardağı azar azar koyun. yoğurup unu yedirene kadar ekleyin. Koyduğunuz kaptan ayrıldığı ve ellerinize yapışmadığında olmuştur. Daha sonra tezgaha alıp katlaya katlaya iyice yoğurun.

Alman çöreği-Berliner

Dinlendir
Elde ettiğiniz hamuru steç ile kapalı bir kapta dinlendirelim. İki kat olunca olmuştur. 1 saat bazen de yarım saat yetiyor. Ben üzerini örtü ile kapatıp kaloriferin yanına koyuyorum. Kısa sürede iki kat oluyor.

Kızartalım.
Şişen hamurlarımızı kızartmaya geçelim. Derin bir tencereye ayçiçek yağını 6cm -10cm derinlikte koyalım. Yağı çok kullanmamak adına ben tek tek kızarttım. Yoksa daha geniş kapda daha fazla yağ gidiyor. Yağın derecesi 160-180 derece arası olmalı. Hatta 177 derece tam ısısı. Daha yüksek ısıda içi pişmiyor. Bir derece ölçer yardımıyla ısıyı hep bu derecede tutun.

Hamurları kızartın.
Hamurları arkalı önlü kızartın. Hamurların yanlarında bir çizgi kızarmamış görünürse önemli değil. Aşağıdaki resimdeki gibi…

Üzerine
Kızarmış hamurları önce bir peçete üzerine yağını giderin ve hemen sıcakken şekere bulayın. İster seniz servis ederken de pudra şekeri serpin.

İçine
İsterseniz yanından delip içine marmelat doldurabilirsiniz.

Elinize sağlık -Afiyet olsun


Bir Cevap Yazın