Yer elması ezmesi

Bu da ne demeyin..


Yer elması ezmesi …inanılmaz güzel aromalı bir mezedir. Fırında Yer elması kızartması tarifimde anlattığım gibi potasyum zengini çok kıymetli bir yumrudur.

Kışın pazarlarda bulabileceğimiz bu yumruyu her türlü kullanabilirsiniz..kızartması..çorbası..mezesi..

Aslında her sebzenin ararştırırsak mutlaka bir faydası var. Zaten bağırsaklarımız için olmazasa olmaz ..lifleri sayesinde fayda sağlayan sebze yemeklerimizi çeşitlendirebiliriz.

Her şeyin fazlası zarar


Yer elması ezmesi


Servis

2-3 kişilik

Hazırlama

20 dk

Pişirme

35 dk

Kalori

150 kcal


Malzemeler

Sosu;

Üzerine;

Talimatlar

Yer elmalarını hazırla.
Kabuklarını dikkatli bir şekilde…etinden almadan..temizleyin. Ve gelişigüzel dilimleyin.

Sosu hazırlayın.
2 yemek kaş. zeytinyağ+tuz,karabiber,kırmızı biber ,yenibaharı iyice karıştırın.(limon hariç) birbirlerine karıştırarak hazırladığımız sosun içine (Dilimler ince olmasın) dilimlediğimiz yer elmalarını katalım ve yer elmalarının içine işlemesi için iyice karıştıralım.

tepsiye dizelim.
Fırçayla zeytinyağ sürdüğümüz yanmaz tepsiye …ya da isterseniz yanmaz kağıt da koyabilirsiniz.Sosla karıştırdığımız yer elmalarını dizelim.

Fırına koyalım.
180 dereceye ısıttığımız fırına , tepsiye dizdiğimiz yer elmalarını koyalım ve yaklaşık 20-25 dk yumuşayınca ve altın rengine dönünce çıkartın ve soğutun.

rondomuzu hazırlayalım.
Fırında üzeri kızaran yer elmalarımızı rondomuzun içersine koyuyoruz.

Krema kıvamına getir.
limon suyunu Ve 2 yemek kaşığı zeytinyağını yavaşça katarak karışımı kremsi hale getirin. Üzerine sarımsakları sıkma aparatıyla sıkıp ekleyelim ve Kıvamına bakarak..biraz daha zeytinyağ ekleyelim. Tadını kontrol edip tuz karabiber ekleyebilirsiniz.


Üzerine.
Mezemizi bir tabağa aldıktan sonra üzerine maydanoz serpebilirsiniz. Taze soğan ile de çok güzel oluyor. Bu değişik aromalı mezeyi seveceğinizi umuyorum.

Elinize sağlık Afiyet olsun


5/5 (1 Review)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.