Vanilya kremalı pandispanya

Pamuk kek pasta…

Vanilya kremalı pandispanya yapmak aslında meşakkatlı bir iş…Pastanın kremasını yapmak değil ama pandispanya yapımı tam bir kimya işidir. Ölçüler çok önemli o yüzden bir mutfak tartısı edinmenizi tavsiye ederim.

Bu tür keklere ‘sünger kek’ de diyorlar. Çünkü pamuk kadar yumuşacık oluyorlar. Yaparken külfetli yerken de hemen bitiveriyor.

Bu pastanın püf noktası yumurtayı bölümlerle yapmak ve kabaran beyaz bölümünün içindeki havayı söndürmemek. Rulo yapabilmek için 2cm kalınlığında

olmalı. Keki küçük bir tepsiye yayıp yaparsanız. Katlanmaz kırılır. Rulo olmaz. O zaman hemen üçe ayırın. Kat kat pasta olsun.

Keki ince yaptık diyelim…bu sefer de kremasını fazla sürerseniz…gene katlanamaz kırılır. Kekin kalınlığı parmağınız kadar olmalı..


Vanilya kremalı pandispanya


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

18 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

pandispanya keki için;

İlk bölüm:

İkinci bölüm:

Kreması:

İçine:


Talimatlar

  • Pandispanya yapmak biraz karmaşık ve kek yapmanın püf noktalarında  anlattığım gibi pandispanya malzemeleri önemlidir.
  • Yumurtalar = oda sıcaklığında
  • Un= mutlaka elenmelidir.
  • Şimdi tarifimize başlayalım…
  • Birinci bölümdeki malzemeleri yavaş yavaş ekleyerek çırpma teli ile karıştıralım. Yazdığım malzemeler sırasıyla verilmiştir.

İkinci bölüm.
Miksere ikinci bölümdeki malzemeleri alıyoruz ve krema kıvamına getiriyoruz.

Birbirine karıştıralım.
Sarı malzemelere sadece bir kaşık beyaz karışım konur ve alt üst yaparak söndürmeden çok yavaş karıştırılır. Çırpma teliyle yapabilirsiniz. Daha çok hava alıyor karıştırırken

Fırını çalıştırın….

Beyaz karışımı söndürmeden.
Karışım daha sonra tam tersi sarı karışım beyaz karışıma dökülerek saat yönünde çok yavaş karıştırılır. Amaç o beyazın pof pofunun sönmemesidir.

  • Bu şeklide yaptığınız pandispanya enfes oluyor.
  • Kek kalıbını hazırlayalım.
    Şimdide  35-24 ölçülerinde bir kap kenarları yağlanır altına yanmaz kağıt serilir ve karışım dökülür.

Kek hamurunu yayın.
Her yerine muntazam bir şekilde yayılır ve düzleştirilir.

Fırına koyma zamanı.
160 dereceye önceden ısıtılmış fırına konur ve 18 dk pişirilir. Fakat bu zaman fırınlara göre değişiklik gösterebilir. O yüzden baktınız üzeri kızardı (ve kızarana kadar sakın fırın kapağını açmayın. ) fırını kapatın ve 2 – 3 dk fırının içinde bekletin  ve çıkarıp tezgaha alın.

Pişirme kağıdını ayırın.
Tezgaha aldığınız keki kenarlarını bıçak ile kaptan ayırdıktan sonra ters çevirin ve üzerindeki yanmaz kağıdı ayırın.

Şimdi pişirdiğimiz kremayı ince bir kat üzerine sürün ve rulo yapın. Ben genelde keki üçe bölüp üst üste koymayı seviyorum.


5/5 (1 Review)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.