Umaç çorbası

Umaç çorbası

Umaç çorbası, Türk mutfağının geleneksel lezzetlerinden biridir. Bu çorba, yumurta ve un gibi basit malzemelerle hazırlanır, ancak tadı oldukça doyurucu ve lezzetlidir. Umaç, ince bir hamur işi olarak çorbanın içinde kabarır ve kendine özgü bir dokuya sahip olur.

Yapımı oldukça basittir. Örneğin ,ilk adımda, un ve yumurta iyice karıştırılarak yumuşak bir hamur olur sonrasında hamur dinlendirildikten sonra açılır ve ince şeritler halinde kesilmesi ile bu şeritlerden minik parçalar yapılması ile oluşturulan minik hamurlar çorbaya katılıyor. Ardından su veya et suyu kaynatılır ve umaç şeritleri çorbaya ekleniyor sononucunda Umaçlar çorbanın içinde pişer ve kabarır. Çorba, tuz, baharatlar ve isteğe bağlı olarak eklenen diğer malzemelerle tatlandırılıyor.

Umaç çorbası

Soğuk kış günlerinde sıcak bir başlangıç olarak tercih ediliyor. Yumuşak ve doyurucu yapısıyla birçok kişiyi mutlu eder. Limon suyu sıkılarak çorbaya taze bir tat katılabilir ve maydanoz veya nane yapraklarıyla süslenerek sunum daha da göz alıcı hale geliyor.

Türk mutfağının zengin bir çorba kültürünün bir parçasıdır. Her bölgede farklı tariflerle hazırlanabilir ve kişisel tercihlere göre çeşnilendirebilirsiniz.. Hem lezzetli hem de besleyici olan Umaç çorbası, Türk sofralarında önemli bir yer tutar.


Umaç çorbası

Umaç çorbası


Servis

3-4 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

40 dk

Kalori

250 kcal


Umaç çorbası Malzemeler


Hamuru için

ÇorbaTalimatlar


Hamur

Hamur malzemelerini teker teker ekleyerek yumuşak bir hamur yapın. Hamuru hazırladıktan sonra minik yuvarlak toplar yapın ya da isterseniz uzun şeritler kesip ordan minik parçalar yapabilirsiniz. Hamur fazla gelebilir,isterseniz bir kavanoza unlayarak koyup saklayabilir ve daha sonra başka çorbada da kullanabilirsiniz. Mesela benim yeşil mercimek çorbam gibi bir çorbada kullanabilrisiniz.

Çorbanın hazırlanması

Tencereye çiçekyağ ve tereyağ ekliyoruz ve kısık ateşte pişiriyoruz (z.y..tereyağını yakmamak için) sonrasında domates rendesi ve biber salçasını da ekleyip 5-10 dk pişirdikten sonra bir el blenderı ile karışımı pürüzsüzleştiriyoruz.

Hamurların eklenmesi

Üzerine 1 bardak su ve tuzunu ekleyip kaynatıyoruz daha sonrasında minik hamurlarımızı kaynayan karışıma ekliyoruz. Hamurlar yukarı çıkınca pişmiş demektir.

Servis

Umaç çorbası sıcak olarak servis ediliyor. Üzerine kırmızı biber ve tereyağ eriyip ekliyoruz. İsteğe bağlı olarak üzerine limon sıkabilir ve taze maydanoz veya nane yapraklarıyla süsleyebilirsiniz.