Kolay kek-makinasız

Kolay kek-makinasız …Akşam üstü misafirimiz var..ve bir kek yapacaksınız..ama bunun kolayca yapılanı yok mu..? Bu kek tarifinde zahmet yok,tahta kaşıkla ya da çırpma teliyle hemen karıştır ..kalıba koy ..pişir.

Kek yapmanın usülleri var..ama burda acelemiz var..mikseri çıkart..çırp bekle..unu ele..bunlar yok.

Annem çok sık kek yapardı. Evimizde mutlaka bir kek kokusu olurdu. Kek ya da kurabiye kokusu size evde olduğunuzu ve annenizin yanında olduğunu hissettiren en önemli anlardan bence…

Şimdi ben yapmazsam evde kek kokusu yok…işte annemin eksikliği…

Ben de bu hissi oğlumun hissetmesi için elimden geldiğince sık yapıyorum..Evde iki erkek olunca..bir de bunlar ne yeseler kilo almıyorlar..olan bana oluyor.

Tarçının faydalarını biliyor musunuz…?

tarçın…anavatanı uzak doğudur şifalarını da onlar bulmuşlar. Şifaları ise yazmakla bitmez…uzun yıllar boyunca tarçını hastalıklar için kullanmışlar.

Ben yaklaşık 6-7 senedir evime ilaç almıyorum  aileme de kullandırmıyorum. Ağrı kesmek için kullanılanlar hariç…diş ağrısı gibi yok..ama diğer hastalık gidericilere gerek yok.

Öksürüğünüz var…1 çay kaşığı tarçın+1 çay kaşığı zencefil(ya da rendesi daha iyi)+karabiber+bal = işte bu karışımı balgam attırıyor efsane…tabii ki zararları da var ama çok kullanımı ile ilgili zaten herşeyin fazlası zarar , tarçın da taşikardi yapabiliyormuş ve fazlası karaciğerimizi yoruyormuş …tatlılarınızı yaparken sakın tarçını yutmayın..boğulabilirsiniz…

Her şeyin fazlası zarar…

Kolay kek-makinasız

Kolay kek-makinasız


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

25 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

Talimatlar

  • Çukur bir kapta un+kabartma tozu+limon kabuğu rendesi karıştırıp bir kenara alalım.
  • Çırpma kabına şeker ve yumurtayı alalım çırpma teli ile 2-3 dakika elimizle çırpalım.
  • Üzerine yoğurdumuzu ekleyip 2-3 dakika daha çırpalım.
  • Kıvama geldikten sonra ( yoğurt parçası kalmasın) zeytinyağımızı ekleyip çırpalım.
  • Karışımımızın üzerine ayrıca hazırladığımız kuru malzemelerimizi yavaş yavaş ekleyerek karıştıralım.
  • 175 derecede 25 dakika pişirelim. Belki sizin ki daha önce ya da daha sonra olabilir çünkü fırına göre farklılık gösterebilir bu yüzde 20 dakika sonra ince bir çubuk sokarak kekinizi yapışıyormu diye kontrol ediniz.


Bir Cevap Yazın