İki renkli kek

İki renkli kek


İki renkli kek..üç renkli kek..üzümlü kek…gibi gibi keklerin sonu yok her türlü keki yapabilirsiniz. Faydalarını zararlarını hiç karıştırmayalım. Biraz da kilo yapacak şeyler hakkında konuşalım. Ama hakikatten kilo alamama problemi olanlarımız da var. Bazılarımız yiyiyor yiyiyor aynı kiloda vallahi hiç anlamamışımdır.

Bu kek tarifi annemin defterinden alınmadır. Annem günlerinde çok güzel tatlılar yapardı. Mesela taç pasta kalsın diye beklerdik ama nafile hiç akşama kalmazdı. Bu kek de çok lezzetli yapımı bildiğimiz keklerden farklı değil sadece kek hamurunu ikiye ayırıp kakao katılıyor. Fakat kek yapmanın püf noktaları var bunları bir gözden geçirebilirsiniz.

Kakao : faydalı mı? Hem de çok..vitamin ,mineral bakımından oldukça zengindir. Fakat bir fermantasyon işleminden geçen tohumlar kavrulurken bazı faydaları azalıyor.

Kan basıncını olumlu yönde etki etmektedir dolayısıyla damarlarınızdan geçen kan yardımcı olmakla ,basıncı düşürmesiyel dolaşım sistemimize yarar sağlamaktadır.

Kan dolaşımı güzelse kalbimizde iyi demektir. Magnezyum vücutta bulunan birçok enzime katılıyor ve özellikle vücutta doğal olarak üretilen fakat yaşlandıkça ve bir diğer sebeplerden dolayı miktarı azalan glutatyonun azalmamasına yardımcı oluyor tekrar üretimine yardımcı oluyor. Bu yüzden çok sık magnezyum almamız gerekmektedir.

Magnezyumun kakao ile alakası ne? Kakaonun 100 gr.ında ~429mg magnezyum bulunmaktadır. Ayrıca 1300mg potasyum gibi …bir çok mineral ve vitamin bulunuyor. Dolaşımımız iyi dedik…o zaman beynimiz için de çok iyidir.

Kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını engellemesi de bizim kakao tüketmemiz için en önemli sebeplerden.

Herşeyin fazlası zarar


İki renkli kek

İki renkli kek


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

40 dk

Pişirme

30 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler


Talimatlar

iki renkli kek için ,
yumurta+ şeker krema kıvamına gelinceye kadar çırpılır. Krema kıvamı olması kekinizin daha güzel kabarmasını sağlar.

Bir kap içersine un elenir ve kab.tozu ,limon rendesi,vanilya eklenerek karıştırılır. Limon rendeleri ilk un ile karışınca kekde eşit şekilde dağılıyor. Tek bir yerde toplanmıyor.

Yumurta karışımına un karışımı tahta kaşıkla yavaş yavaş , alt üst yaparak karıştırılır. Hamuru çok karıştırmamamız kekin daha pofidik olmasını sağlar.

Hazırladığımız hamurdan biraz ayırıp içerisine kakao+az yağ eklenir

180 derece ‘de 35–40 dakika (fırına göre değişir) kontrollü pişirilir.

Elinize sağlık – Afiyet olsunAuthor: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.