Humus

Nohut…efsane nohut…

Humus çok sevdiğimiz ya da denemediyseniz deneyipte bayılacağınız bir mezedir. Doğu ülkelerinde kahvaltılarda sıklıkla meze kullanılıyor.

Özellikle Arabistan’da kahvaltıda mutlaka görürsünüz. Aslen Lübnan , Mısır’da çok sevilen bir yemektir. Sokak yemeği de diyebiliriz. Hem çok faydalı hem de lezzetli mezemizi yapmak da çok kolay…

Kanser için bir numaralı önleyici…vücutta yayılmasını , büyümesini engelliyormuş. Özellikle meme kanseri için…içerisindeki lifler sayesinde kolon kanseri tehlikesini düşürüyor.

menopoz dönemi..rahat geçmesini sağlar.

calsiyum,selenyum,çinko,demir ve bir çok vitamini bünyesinde barındırıyor. Nohutu çok sık kullanmamaız gerekiyor. Bu vitaminlerden selemyum özellikle tümör oluşumunu engellemeye yardımcı oluyormuş.

Kadınlar…özellikle kadınların sofrasından ayırmaması gerekiyor. Memme kanseri riskini azaltıyor. Nohutu yemesenizde beyaz leblebi yiyin…

Fazlası gaz da yapar ve sizi sıkıştırabilir.

Nohut yemeğini yaparken akşamdan ıslatılmalı ve suyu mutlaka temizlenmeliymiş. Nohutun bıraktığı su iyi değilmiş. Bazı yerlerde bu suyun faydalı olduğu yazıyor ama kötü olduğu doktorlar tarafından söyleniyor. Çünkü o suyun içinde zehirli madde ve gazlar varmış.

Az tüketin ki yarasın…

Humus


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

30 dk

Kalori

166 kcal


Malzemeler


Talimatlar

Nohutları hazırlayın.
Humus tarifi için geceden su içine bırakılan nohut suyu süzülür ve yeni bir suyla pişinceye kadar haşlanır.( Düdüklüde daha çabuk pişer) yoksa tencerede.

Süz.
Ateşten aldıktan sonra soğuk suya tutmadan süzülür. Nohutun suyu gaz yapar.

Un haline getir.
Daha sonra robotta un haline getirilir. İçerisinde büyük parça kalmadığına dikkat edin.

İçine malzemeleri ekle.
tahin ,kıvamına göre su,sıkılmış sarımsak,yeteri kadar limon sıkılır. Tuz, kırmızı biber atılır, karıştırılır. Üzerine zeytinyağ gezdirip patates püresi haline getirilir.

Üzerini süsle.
İsterseniz zeytinyağ,kırmızı biber karışımını servis ederken üzerine gezdirebilirsiniz.

Genelde kırmızı turp ve maydanoz İle süslenir.

Sofralarımızda meze olarak servis ettiğimiz humus ..Yanında zeytinyağlı dolma yaprak dolması ikram edebilirsiniz.

Elinize sağlık – Afiyet olsun


Humus

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.