Ezogelin çorbası

Bu çorbaya…yok..yok çorbası..diyebiliriz.

Ezogelin çorbası Bir porsiyonu ~ 100 kcal olan ezogelin çorbası yüksek besin değerine sahiptir. Aslında kendileri ..bulgur ve pirinç ile dostluk yapmış bir kırmızı mercimek çorbasıdır.

Protein,lif ve A vitamini değerleri çok yüksek %100 oranında…olan çorbamın bir güzel  yanı da ..yağ yok..

Böyle çorbalar zaten çok faydalı bir de yağ koyarak bu sihri bozmak istemiyorum. Tam bir vejeteryan çorbaVejeteryanlar için…çok iyi bir protein ve demir kaynağıdır.

Çok fazla( %100 oranında )sodyum içerdiğinden etkilenebilecek kişilerin ölçülü kullanmasını öneririm.

Diyet yapanlar

Kalorisi düşük olan bu çorbanın bir güzel yanı da 0-5 arası tokluk oranında..4.20 tokluk var. Yani sizi uzun süre tok tutabilir.

Antioksidan deposucildimiz güzel olacak,kırışık ve O nefret ettiğimiz sivilcelerden kurtulacağız.

Diyet yapanlar için…süper bir seçim çünkü lif fazlalığı sayesinde hem bağırsaklar çalışıyor ,sindirimimiz kolay olacağından rahat kilo veriyoruz. Zaten diyet yapanların lifli yiyecekler yemesi daha kolay kilo vermelerini sağlayacaktır.

Geldik en önemli bölüme , kanser için çok sık kırmızı mercimek yemeliymişiz çünkü kan düzeyimizi de dengelediğinden bu hastalığa yakalanma riskimiz azalıyormuş.

Bunun dışında pirinç ile ilgili yazım da anlattığım gibi beyaz pirinç yerine basmati pirincini kullandım ve ülmemizin gururu bulgur da bu çorbanın olmazsa olmazı…

Ezogelin çorbası

Recipe by Zeynep

Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

1 saat

Pişirme

30 dk

Kalori

100 kcal


diyet yapanlar için ideal bir çorba…


Malzemeler


Talimatlar

Malzemeleri tencereye koyun.Bütün kuru malzemeleri tenceremize koyup üzerine su ekliyoruz ve kaynamaya bırakıyoruz.

Soğanı kavurunBaşka bir tencerede soğanımızı doğrayarak 1/2 su bardağı suda öldürüyoruz.(benim usulüm)

  • soğanı kavurun Üstteki gibi yapmazsanız bildiğiniz usul yağda kavurun.

  • Benim usulümde yağ yok. Bu çorbada yağ yok.. su belli zaman sonra bitiyor baktınız tam olmamışlar su ekleyebilirsiniz.

  • Salçayı ekleyin. Soğanlar pişince salçalarımızı ekleyelim ve tencerede kaynayan çorbamızdan bir kepçe alıp üzerine koyun ve bir iki taşım pişirin daha sonra pirinçlerin olduğu tenceye ekleyin.

  • Tuzunu ekleyin. Çorbayı salçalı olarak bir iki dakika daha pişirirken tuzunu ekleyin ve son dakika nanenizi de ekleyip ağzını kapatın.
  • Eğer çorbanızda tane istemiyorsanız çorbayı süzün.
    Üzerine. Üstte de söylediğim gibi…yağ isterseniz üzerine kırmızı biberli yağ gezdirin.

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.