Evde dondurma nasıl yapılır

Evde dondurma nasıl yapılır kolaylıkla yapabileceğiniz Dondurma tarifleri ve yoğunlaştırılmış süt yapımını öğrendikten sonra evinizi şenlendirin..

Dondurma deyince akan sular durur…yaz kış denmeden buzdolabından çıkarıp o enfes dondurmaları yerken bir mutluluk kaplar insanın içini…o dondurmanın içinde,çocukluğunuz da saklıdır. Aslında çocuk olmaya da gerek yok. Ben kışın bayılırım dondurma yemeye….

Dondurma yapmak için öncelikle mikserime dondurma aparatı aldım ama youtube kanalımı açtıktan sonra…denemelerle..değişik şekilde de dondurma yapmaya başladım.

İlla da dondurma makinasına gerek yok…yurt dışında satılan yoğunlaştırılmış süt geldi aklıma..çünkü yoğunlaştırılmış süt ile hertürlü tatlıyı yapabilirsiniz.

Bu sayfamda paylaştığım yoğunlaştırılmış süt tarifi ile arzu ettiğiniz dondurmayı yapıyorsunuz.

Dondurma tarifleri, Evde dondurma nasıl yapılır

Dondurma tarifleri kadar diğer gıdalarımızda da katkı maddesi olmayan gıdaları tüketmeliyiz…elimizden geldiği kadar..

Tariflerim de krema kullanıyorum..biliyorum o da doğal değil ama kendi kremanızı da yapabilirsiniz. Ev de yoğurt yapıyoruz..neden krema yapmayalım. Krema yapabildiğim de sizlerle paylaşacağım…


Evde dondurma nasıl yapılır

Dondurma makinalı tarifler


Sade vanilyalı dondurma (dondurma makinası ile..süt,şeker,yumurta.vanilya…

Dondurma tarifleri, Evde dondurma nasıl yapılır


yoğunlaştırılmış süt ile yapılan dondurma tarifleri

Yoğunlaştırılmış süt tarifi (yumurtasız)Yoğunlaştırılmış süt..sütün içersindeki suyun yok edilmesi anlamına geliyor. Koyduğunuz süt miktarı nerdeyse yarıya inmeli..

Yapacağınız tencereye koyduğunuz sütü kısık ateşte karıştırmak suretiyle suyunu buharlaştırıyoruz.

Bir kaç tarifimde yoğunlaştırılmış süt yapar gibi karıştırarak yaptım. Elinizde yoğunlaştırılmış süt varsa depoladığınız..sadece ekstra malzemeleri yoğunlaştırılmış süte ekliyorsunuz.

Dondurma yaparken içersinde kullandığım içerikleri (marshamallow, limon kreması, elma püresi…)isterseniz kendiniz tariflerimden yapabilir..isterseniz marketlerden temin edebilirsiniz.


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

15 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

Talimatlar

Sütü ekle.
1 litre sütü ekleyin. İsterseniz 500 gr ekleyip kabın ortasından çubukla ölçü alın. Çünkü süt yarıya inmeli.

Evde dondurma nasıl yapılır

Şekeri ekle.
2 bardak şekeri ekleyin.

Evde dondurma nasıl yapılır

Karıştırın.
Kısık ateşte yavaş yavaş karıştırın. İsterseniz karıştırmadan da yapabilirsiniz ama bu sefere dibine yapışanlar ve üstünde toplananları ayırmanız gerekecek.

Evde dondurma nasıl yapılır

Kabartma tozu ekleyin.
Kıvamlaşınca ve rengi koyulaşınca 1 çorba kaşığı kabartma tozu ekleyin.

Kıvamına bakın.
Karıştırdığınız kaşığın üzerinden su gibi akmadığında yoğunlaştırılmış sütünüz olmuştur. Sıcakken bir şişeye (salça yaparmış gibi)konserve yapın ve soğutun buzdolabında saklayın. İyice konservenizi kapatırsanız 1 aya yakın saklayabilirsiniz.yoğunlaştırılmış süt ile yapılan tatlı tarifleri
Bir Cevap Yazın