Çikolata parçacıklı kek

Kakaonun faydası var mı?


Bu kekimizde de çikolata kullandık ve kullandığımız çikolatanın yarar ve zararlarından daha önceki kek tariflerinde bahsetmiştim ve kısaca:

Kakao : faydalı mı? Hem de çok..vitamin ,mineral bakımından oldukça zengindir. Fakat bir fermantasyon işleminden geçen tohumlar kavrulurken bazı faydaları azalıyor.

Kan basıncını olumlu yönde etki etmektedir dolayısıyla damarlarınızdan geçen kan yardımcı olmakla ,basıncı düşürmesiyel dolaşım sistemimize yarar sağlamaktadır.

Kan dolaşımı güzelse kalbimizde iyi demektir. Magnezyum vücutta bulunan birçok enzime katılıyor ve özellikle vücutta doğal olarak üretilen fakat yaşlandıkça ve bir diğer sebeplerden dolayı miktarı azalan glutatyonun azalmamasına yardımcı oluyor tekrar üretimine yardımcı oluyor. Bu yüzden çok sık magnezyum almamız gerekmektedir.

Magnezyumun kakao ile alakası ne? Kakaonun 100 gr.ında ~429mg magnezyum bulunmaktadır. Ayrıca 1300mg potasyum gibi …bir çok mineral ve vitamin bulunuyor. Dolaşımımız iyi dedik…o zaman beynimiz için de çok iyidir.

Kanser hücrelerinin vücutta çoğalmasını engellemesi de bizim kakao tüketmemiz için en önemli sebeplerden.

Çikolata her zaman bize mutluluk vermiştir. Profiterole ne dersiniz..?

Herşeyin fazlası zarar

Çikolata parçacıklı kek

Çikolatalı kek


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

35 dk

Kalori

220 kcal


Malzemeler


Talimatlar

Yumurta şeker …..Çikolatalı kek için öncelikle yumurta ve şeker muhallebi kıvamına gelinceye kadar iyice çırpılır. Kek yapmak aynı deney yapmak gibi…yani şeker ve yumurta tamamen birbirleri ile birleşirse krema oluyor ve kek daha lezzetli oluyor.

Çikolata parçacıklı kek

Fırını çalıştırın….180 derece

Sıvı malzemeler…..margarin eklenir.

Katı malzemeler……..Başka bir kapta un,kabartma tozu,çikolata parçaları,vanilya karıştırılır

Çikolata parçacıklı kek

Kek kalıbını hazırlayın……kek kalıbımızı yağlayıp unlayalım hazır bekletelim.

Malzemeleri birleştir…..Yumurta karışımına yavaş yavaş karıştırılarak un karışımı eklenir.
Tahta kaşıkla yavaşça alt üst yaparak karıştırın.

Çikolata parçacıklı kek

Yağlanmış kalıba dökülür.

fırına gitme zamanı.
önceden ısıtılmış, 180 derece (35 dk. )fırında pişirilir.


Elinize sağlık – Afiyet olsun


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.