Bezeli pasta

Renkli renkli bezeler yapalım…

merengli pasta’ = Bezeli pasta …Annemin yemek defterinden bulduğum bu tatlının adı böyleydi…Ben de araştırdım. Merengin fransa’dan gelme bir kelime olduğunu ve beze anlamına geldiğini öğrendim.

Annemin günlerinde yaptığı özel pastaların arasındadır. Annelerin ‘günlerini’ bilirsiniz. Bir gün önceden hazırlıklar başlar. Çocukken annemşn yaptığı enfes tatlı ve böreklerin akşama kadar kokusunun içerisinde ‘gitseler de yesek’ diye beklerdim. Elimizi bile sürdürmezdi…

Akşam oldu mu…offff…

Bu tatlı gizemli ..bu birkaç karışım değişik bir ahenkle birleşiyor ve birbirlerini tamamlıyor. Sizin de beğeneceğinizi umuyorum.

Beze

Bezeli pasta için kullandığım  ve çocuklarımızın çok sevdiği bezeyi evde kolaylıkla yapabilirsiniz.

 • Yumurta akları bazen poğaçaların üzerine sürdüğümüz yumurta sarılarından sonra artıyor belki de lavabodan aşağıya gidiyor.
 • İşte bu akları + bit tutam tuz + yumurta sayısı kadar ,bir bardak şeker koyarak ki şekeri pudra şekeri kullanırsanız daha güzel olur.
 • Bunları iyice çırptıktan sonra bir sıkma torbası ile küçük bezeler haline tepsiye diziyorsunuz. Renkli olabilmesi için çok az gıda boyası katabilirsiniz.
Bezeli pasta
 • 100 dereceye ısıtılmış fırında 40 dk  pişiriyorsunuz.
Bezeli pasta


Bezeli pasta

Bezeli pasta


Servis

5-10 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

18 dk

Kalori

250 kcal


Malzemeler

Pastanın altına;

Kreması;

Beze yapmak için;


Talimatlar

Yumurtaların sarıları ve beyazlarını ayırıyoruz.

Bezeli pasta


Beyazları = bir tutam tuz+3 fincan şeker ile beraber çırpma kapında krema haline getiriyoruz. Üzerinde şeker parçalarını görseniz de önemli değil çünkü pişireceğiz.Krema yap.
yumurta sarıları ile , krema malzemelerini ekleyip ocakta krema yapıyoruz.

Elmaları ay şeklinde doğruyoruz. • Etimekleri dizin.
  Etimekleri süt ile ıslatıp üzerine doğradığımız elmaları koyuyoruz.

 • Kremayı sürün
 • Pişirdiğimiz kremayı elmaların üzerine sürüyoruz.
 • Yumurta aklarınından yapılan kremayı koyun.
  Kremanın üzerine yaptığımız beyaz karı sürüp üzerine fındık fıstık serpiyoruz.170 derecede üzerine pembeleşinceye kadar pişiriyoruz.18 dk


NOT

1 gece buzdolabında bekledikten sonra daha güzel oluyor.

Elinize sağlık – Afiyet olsun

BİSKÜVİLİ BEZELİ PASTA

Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.