Balkabağı çorbası

A-C vitamini deposu

Balkabağı çorbası ‘nda kullandığımız balkabağı hakkında bir kaç bilgi vermek istiyorum .

Çok güçlü bir antioksidan ve vitamin , minarel deposudur. Bu ne demek oluyor..bağışıklık sistemimizi korur. Soğuk günlerde bizi ayakta tutar ve bizim için savaşır.

Özellikle C vitamini fazlalığı sanırım kış günleri için yeterli açıklama olacaktır.

Balkabağında bulunan lifler ise bağırsaklarımız için çok faydalıdır.Bu da bağırsaklarda oluşabilecek kanser riskini düşürüyor. Bu lifler kolestrolü düşürdüğünden kalbimiz de güvende oluyor.

İçinde bulunan en önemli vitaminlerden A vitaminini oluşturan madde beta karoten bulunmaktadır.
İşte bütün maharet bu betanın ,sebze ve meyvelerde çok bol bulunuyor ve bizim bolca meyve yememiz lazım. Kendimizi vücudumuzu koruyabilmemiz için böyle kıymetli yemekleri sofralarımızdan ayırmamamız gerekiyor.

Bu beta karotenin en önemli özelliği kanser ile mücadelesidir. Bunun yanında daha önce de dediğim gibi kalp sağlığımız için de önemli zararı en aza indiriyormuş.

Sağlığımız çok önemli , her şekilde bize bahşedilen vücudumuzu korumayı bırakmamalıyız. Hasta olduğumuz da ilaçlara sarılmak yerine , önceden kendimi koruma altına almalıyız.

Balkabağının bu tarif dışında bir çok tarifi var balkabağı  tatlısı da çok sevdiğimiz bir tatlıdır.

Balkabağı ile değişik turtalar da yapabilirsiniz ya da püre yapıp tatlılarda kullanabilirsiniz yani balkabağını sofranızdan ayırmayın.

 Ya da balkabağı çekirdeklerini atmayalım ve bakın ne oluyor.

Balkabağı çorbası

Balkabağının çekirdeklerini ayırıp yıkayalım ve ister kalorifer üstünde isterseniz fırında , ya da tencerede az tuz gezdirerek kavurabiliriz ve kabak çekirdeği çok faydalı bağırsaklarımız için…

Balkabağı çorbası


Balkabağı çorbası


Servis

4-5 kişilik

Hazırlama

30 dk

Pişirme

35 dk

Kalori

220 kcal


Denemediyseniz..Mutlaka denemelisiniz


malzemeler


Talimatlar

Bal kabağını hazırlayalım.

Öncelikle balkabağını bütün aldıysak çekirdeklerinden ayıralım. Dış kabuğunu kesip doğrayalım.

Tenceremize malzemeleri ekleyelim.

Soğanımızı doğrayalım ve Bir tencereye  tereyağ ekleyelim. Üzerine su + soğanlar+balkabağını koyalım. Kaynamaya bırakalım.

Bal kabaklarını püre haline getirelim.
Kaynadıktan sonra , balkabakları yumuşayınca ister el rondosuyla tencerenin içinde isterseniz ayrıca çıkartıp bir rondo içerisinde karıştıralım ve kıvamlı bir hale getirelim.

Pişirmeye başlayalım.
Rondodan geçirdiğiniz balkabağını tekrar tencereye koyalım ve üzerine süt ya da kremamızı ekleyelim. 
Karıştırırken çok kıvamlı olduğunu görürseniz biraz daha su ekleyiniz.

Süsleme.
Çorbanızın üzerine maydanoz doğrayıp krema gezdirebilirsiniz.

Elinize sağlık -afiyet olsun


Author: birdilbirinsan

Yıllar önce oğluma japonca öğretiyordum. Sonra kendi kendime..herkese özellikle çocuklara resimli olarak öğretebilirim düşüncesiyle başladım. O aralar annemi kaybettiğimde onun yemek defterini buldum ve pamuk elleriyle yaptığı yemek tariflerini denemeye başladım. Bu siteyi yapmaya başladığımda bir fiil özel bir şirkette çalışıyordum. Şimdi emekliyim. Daha fazla yemek tarifi deneyip videolarıyla paylaşmaya çalışacağım. Boş durmak olmaz..emekli oldum diye herşey bitmedi...üretmek lazım..yeni şeyler yapmak lazım. Umarım herkes için kullanışlı bir site yapmışımdır. Sitemdeki resimlerin..çizimlerin hepsi kendime aittir. Sevgiyle kalın...

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.